اخباروگزارشها وتحليل های خبری درمورد مهاجرت پناهجويان به استراليا
 

وقایع غم انگیز چند روز اخیر نشان داده است که بازداشت اجباری پناهجویان هیچ کاربردی ندارد و ما نیازمند نزدیک شدن به شفقت وانسان دوستی داریم .

پناهجویان مردمانی هستند که درجهان آسیب پذیرترین قشر بشرهستند که بخاطر شکنجه و آزار و ضربات روحی ازکشورهایشان گریخته اند و بازداشت اجباری ونامحدود مشکلات روحی وروانی ایشان را بدتر خواهد کرد .

یک پناهجوی نوجوان ۱۶ ساله از افغانستان که در بازداشتگاه شهر بسرمی برد  هفته ی گذشته گفته بود که قفس حتی اگر از جنس طلا هم ساخته شود بازهم قفس هست .

به نظر حزب سبزها به هیچ عنوان نباید کودکان ونوجوانان پناهجو برای مدت نامحدود بازداشت شوند و ما نیاز به یک سیستم بهتر داریم یک سیستمی که براساس احترام به حقوق بشر و رحم و انصاف ایجاد شده و این اساس و هسته ی سیستم باید باشد .

خواسته ی حزب سبزهای استرالیا اینها می باشند:

  • خاتمه دادن و برداشتن فوری تعلیق بر درخواست های پناهندگی اتباع افغانستان
  • پایان دادن به بازداشت نامحدود کودکان ونوجوانان پناهجو
  • اجرا نکردن طرح انتقال پناهجویان به کشورهای اقیانوسیه و خاتمه دادن دولت فدرال به مذاکره با کشور تیمور شرقی برای احداث یک مرکز منطقه ای رسیدگی به امور پناهجویان
  • متوقف کردن بازداشت های نامحدود و طولانی  و بررسی درخواست برای بازداشت پناهجویان  بیش از ۳۰ روز توسط دادگاه عالی فدرال که تعیین کند که این بازداشت ضرورت دارد یا نه
  • جمع کردن کارشناسان درامور روانکاوی و روانپزشکی و فعالان درامور حمایت ازحقوق پناهندگان و کارشناسان خدمات اجتماعی و رفاهی برای کودکان پناهجو در یک گروه متخصص برای رسیدگی به امور پناهجویان و حل مشکلات ایشان
  • اطلاع رسانی عمومی برای ترویج تفکر مثبت درمورد سهم ومشارکتی که  پناهندگان در پیشرفت و توسعه استرالیا دارند

همه ی ما قبلا شاهد بوده ایم که این مسیر وسیاست بازداشت نامحدود واجباری که دولت فدرال درپیش گرفته است قبلا به کجا کشیده شد و ما نمی خواهیم یک بار دیگر این اتفاق تکرار شود .

حزب سبزهای استرالیا همچنان درحمایت از حقوق پناهجویان و مهاجرین ایستاده است و ازطریق کمپاین های تبلیغاتی سعی در تحقق ارزشهای والای انسانی و بشری خواهد نمود .

مقاله ی بالا برگرفته از وب سایت  سبزهای استرالیا هست که بتاریخ ۲۲ سپتامبر ۲۰۱۰به نشررسیده است

+ نوشته شده در  2010/9/22ساعت   توسط جواد هزاره  | 

 

فعالان درامورحمایت ازپناهندگان می گویند که ۹ پناهجوی اهل کشور چین هم از دیوار بازداشتگاه  Villawood بالا رفته و در پشت بام این بازداشتگاه شروع به اعتراض و تحصن کرده اند .

آقای Jamal Daoud عضو سازمان Social Justice Network می گوید که این ۹ پناهجوی چینی حوالی ساعت ۳۰و۹ دقیقه ی صبح امروز خود رابه پشت بام بازداشتگاه Villawood  درغرب شهرSydney رسانیده و اعتراض خود را شروع کردند.

همچنین گزارش شده است که این پناهجویان چینی شامل ۵ مرد و ۴ زن می باشد که یک زن حامله  هم دربین ایشان می باشد که مقامات و فعالان درحقوق پناهندگان از وضعیت صحی این زن حامله اظهار نگرانی کرده اند . 

 Jamal Daoud دراین مورد گفت که این پناهجویان چینی درحقیقت دانشجویانی هستند که بطورغیرقانونی وبعدازختم ویزای تحصیلی شان دراسترالیا مانده بودندکه توسط اداره ی مهاجرت بازداشت شده اند و عمرتقریبی ایشان بین ۲۲ تا ۲۷ سال هست .

وی افزود که این ۹ پناهجوی چینی مدت ۲ روز هست که دراعتصاب غذا بسرمی برند ولی خواست ومطالبات معترضین تاکنون مشخص نیست .

آقای Jamal Daoud همچنین گفت که اعتراض وتحصن ۳۰ ساعته ی ۱۱ پناهجوی سریلانکایی و افغانستانی وعراقی هم که از شب روزدوشنبه دراین بازداشتگاه آغازشده بود دیروز با این ضمانت که اداره ی مهاجرت این پناهجویان را بخاطراعتراض شان مجازات نخواهد کرد خاتمه یافت و همچنین مقامات اداره ی مهاجرت توافق کردندکه پرونده های این پناهجویان برای بررسی به سازمان ملل متحد درامور پناهندگان UNHCR ارائه شود وتصمیم نهایی نمایندگی این سازمان اتخاذ کند ,اگرچه مقامات اداره ی مهاجرت تاکید کرده اند که هیچ تغییری درتصمیم این اداره درمورد این پناهجویان رخ نخواهد داد .

اما این عضو سازمان Social Justice Network  اضافه کرد که این خودش بدترین نوع مجازات هست که این پناهجویان نمی توانند با دوستان و خانواده هایشان تماس برقرارکنند و از سرنوشت خویش بی اطلاع هستند.

آقای Jamal Daoud همچنین اظهارنگرانی کرده و گفت که این پناهجویان همه در انزوا قرار داده شده اند با وجوداینکه دولت فدرال قبلا اطمینان داده بود که این اتفاق نخواهد افتاد.

این تغییرات و بی اعتنایی مقامات اداره ی مهاجرت باعث تضعیف اعتماد پناهجویان خواهد شد و این پناهجویان معترض چینی هم اعتقاددارند که اداره ی مهاجرت همانطوریکه قول داده است باید عمل کند .

درهمین اثنا یک گروه ۱۶نفره از پناهجویان ایرانی و کرد که دربازداشتگاه Villawood بسرمی برنداز سه روز قبل هم دست به اعتصاب غذا زده و خواستار بازبینی وتجدید نظر در تصمیم اداره ی مهاجرت استرالیا درمورد بازگرداندن احتمالی خود به کشورشان شده اند.

گروه های حمایت از حقوق پناهندگان می گویند که حداقل ۲ نفر از این پناهجویان ایرانی و کرد بعداز ۴ روز امتناع از غذا خوردن دچار مشکلات صحی شده و برای مداوا به شفاخانه ( بیمارستان) منتقل شده اند .

آقای Jamal Daoud گفته است که حال تعدادی از اعتصاب کنندگان غذا وخیم می باشد ودرصورت ادامه دادن به این اعتصاب معلوم نیست که چه اتفاقی برای ایشان خواهد افتاد.

گزارش بالا برگرفته از وب سایت   استرالیا هست که به تاریخ ۲۲ سپتامبر ۲۰۱۰ به نشررسیده است

+ نوشته شده در  2010/9/22ساعت   توسط جواد هزاره  | 

 

اداره مهاجرت شهروندی استرالیا می گوید که اعتراض ۱۱ پناهجویی که به دنبال خودکشی یک پناهجو  در بازداشتگاه Villawood شهر Sydney  آغازشده است نتیجه ای دربرنخواهد داشت و ایشان درهرحال اخراج خواهند گردید.

۹ پناهجوی تامیل و ۲ پناهجوی افغانستانی و عراقی بعدازظهر روز دوشنبه ۲۰ سپتامبر با بالا رفتن از پشت بام بازداشتگاه Villawood در غرب شهر Sydney شروع به اعتراض درباره ی اخراج خود از استرالیا کرده وتا کنون که صبح روز سه شنبه ۲۱ سپتامبر هست از پایین آمدن خودداری کرده و به اعتراض خود ادامه داده اند .

یک مرد ۳۶ ساله اهل کشور فیجی بنام Josefa Rauluni دیروز دوشنبه ۲۰ سپتامبر دراعتراض به حکم اخراج خود ازسوی اداره ی مهاجرت استرالیا دست به خودکشی زده و جان باخت .

تمامی این پناهجویان  از پروسه ی بررسی درخواست های پناهندگی شان و احتمال بازدگرداندن به کشورهایشان کاسه ی صبرشان لبریز شده و دست به اعتراض زده اند .

وزیرامور مهاجرت آقای Chris Bowen گفته است که رفتار واعتراض این پناهجویان از اخراج و بازگرداندن ایشان به کشورهایشان جلوگیری نخواهد کرد.

آقای Bowen گفت وی درک می کند که این افراد خواهان ماندن دراسترالیا هستند اما نمی توانند با قانون شکنی وتخطی از قوانین بازداشتگاه واداره ی مهاجرت کمکی به ماندن خویش بکنند.

وی افزود که اداره ی مهاجرت زمانی یک پناهجو را به عنوان پناهنده واقعی قبول می کند که واجد شرایط کسب حالت پناهندگی دراسترالیا باشد و پروسه ی بررسی درخواست یک پناهجو بسیار به دقت و با درنظرداشت وضعیت کشورهای متبوع این پناهجویان طی می شود.

سخنگوی اداره ی مهاجرت آقای Sandi Logan هم گفت که از سوی این اداره چندین نفر برای مذاکره با این معترضین اعزام شده است که از شب گذشته تا امروز صبح درحال گفتگو وقانع کردن پناهجویان برای خاتمه دادن به اعتراض شان بوده اند .

آقای Sandi Logan تصریح کرد که پناهجویان معترضی که بخاطر قبول نشدن و احتمال اخراج شان از استرالیا اعتراض کرده اند با این عمل خود نه به پیشرفت پروسه کار بررسی درخواست های خود کمک خواهند کرد ونه باعث به تاخیر افتادن مسئله بازگرداندن ایشان به کشورهایشان خواهند شد .

خانم Sara Nathan که از فعالان درامورحمایت از حقوق پناهندگان دراسترالیا هست هم سعی کرده که ازطریق تلفن با این پناهجویان ارتباط بگیرد و موفق شده است که با بعضی ازاین پناهجویان معترض گفتگو نماید .

Sara Nathan می گوید که این پناهجویان درجریان درخواست پناهندگی شان دارای هیچگونه وکیل مدافع نبوده اند و لذا درخواست های ایشان درهر دو بار ازسوی اداره ی مهاجرت رد شده است و ایشان بخاطر ترس ازاینکه به کشورهای شان بازگردانده نشوند دست به این اعتراض زده اند .

خانم Nathan در گفتگو با خبرگزاری AAP گفت که آنها (پناهجویان معترض) به من گفتند آیا این امکان هست که اداره ی مهاجرت درخواست های مارا دوباره بازبینی کند چرا که ممکن هست آنها ( اداره ی مهاجرت) اشتباهی مرتکب شده باشند؟ این مسئله درباره حیات و زندگی ما هست و اگر ما را به کشورهایمان برگردانند ما را شکنجه خواهند کرد و یا هم مارا بقتل برسانند.

پناهجویان معترض گفته اند درصورتی از پشت بام به پایین خواهند آمد وبه اعتراض شان خاتمه خواهند داد که دولت فدرال قول بدهد که پرونده های ایشان را دوباره وبه صورت عادلانه بررسی خواهند کرد ولی درغیراین صورت به اعتراض شان ادامه خواهند داد.

گزارش بالا برگرفته از وب سایت  استرالیا هست که بتاریخ ۲۱ سپتامبر ۲۰۱۰ به نشررسیده است

 

+ نوشته شده در  2010/9/21ساعت   توسط جواد هزاره  | 

 

مقامات استرالیا خبرداده اند که یک قایق دیگر را که حامل ۴۹ پناهجو بوده است را درآبهای شمال غربی استرالیا متوقف کرده اند .

این قایق بعداز ظهر روز دوشنبه ۲۰ سپتامبر درابهای شمال غربی جزیره ی کریسمس آیلند توسط گشت دریایی استرالیا متوقف گردیده است .

همچنین گزارش شده است که علاوه بر ۴۹ پناهجویی که درقایق سوار بوده اند ۲ خدمه ی اندونزیایی که دراین قایق بوده اند توسط گشت دریایی استرالیا بازداشت شده اند .

این گروه برای چک آپ امنیتی و هویتی و پزشکی به کمپ کریسمس اعزام خواهند شد.

گزارش بالا برگرفته از وب سایت  استرالیا هست که بتاریخ ۲۰ سپتامبر ۲۰۱۰ به نشررسیده است

+ نوشته شده در  2010/9/20ساعت   توسط جواد هزاره  | 

 

مقامات ایالت شمالی (Northen territory) استرالیا می گویندکه یک پناهجوی مرد ۲۸ ساله از کشور برمه ( میانمار) توانسته است که از بازداشتگاه Darwin فرارکند.

پلیس اعلام کرده است که  این مرد برمایی نیمه شب شنبه ۱۸ سپتامبر با استفاده از یک کمپل( پتو) ضخیم توانسته است که بدن خود از سیم های خاردار حصارهای فلزی بازداشتگاه محافظت کرده و از ۳ لایه حصار امنیتی عبور کند و به خارج از بازداشتگاه Darwin فرار کند.

سرپرست بازداشتگاه آقای  Daniel Shean گفت که چندین افسر پلیس بهمراه گاردهای امنیتی بازداشتگاه به دنبال این مرد جستجو کرده اند ولی تاکنون موفق نشده اند وی را پیداکنند.

آقای Daniel Shean همچنین گفت که ماموران پلیس شب گذشته خیلی تلاش کردند که مکان اختفای وی را پیدا وردیابی کنند اما متاسفانه آنها نتوانستند را این کار را انجام بدهند.

وی همچنین افزود که این پناهجوی متواری شده  دارای پوست زیتونی رنگ و بدنی متوسط می باشد  و بین ۱۶۰ تا ۱۷۰ سانتیمتر قد دارد و چشمان قهوه ای و موهای سرش هم سیاه رنگ هست و آخرین باری که دیده شده لباس قرمز رنگی بر تن داشته است .

اداره ی مهاجرت گفته است که مقامات این اداره می خواهند بدانند که چطور این پناهجو توانسته است از میان حصارهای فلزی و گاردهای امنیتی بازداشتگاه Darwin  بگریزد و از مسئولین امنیتی بازداشتگاه گزارش کامل این واقعه را خواسته است تا این مسئله روشن شود .

نزدیک به دوهفته ی قبل تعداد ۸۹ تن از پناهجویان اهل افغانستان با شکستن دروازه های الکترونیکی و حصارهای فلزی  بازداشتگاه Darwin توانستند به خیابان روبروی این بازداشتگاه رفته و دست به اعتراض بزنند وهمچنین ماه گذشته بیش  ۱۰۰ نفر از خدمه های بازداشت شده ی اندونزیایی هم دست به شورش و تخریب اموال وامکانات این بازداشتگاه زده بودند.

گزارش بالا برگرفته از وب سایت  استرالیا هست که بتاریخ ۱۹ سپتامبر ۲۰۱۰ به نشررسیده است

+ نوشته شده در  2010/9/19ساعت   توسط جواد هزاره  | 

 

دولت فدرال استرالیا برای رهایی از انتقادات گسترده ی مخالفین واپوزیسیون درتلاش هست که درجهت کاستن از ازدحام وتراکم بوجود آمده در بازداشتگاه های کشور اقدام به ساخت اتاقهای جدید و ساخت فضای های بیشتر خواهد کرد.

در راستای اعلان رسمی وزارت امورمهاجرت وشهروندی استرالیا برای انکشاف دادن فضای بازداشتگاه ها وساخت اتاق های بیشتر برای اسکان دادن پناهجویان آقای Bowen وزیر امورمهاجرت گفت که برای اسکان دادن و نگهداری از پناهجویان ما به بیش از ۹۰۰ تخت اضافی نیازمند هستیم تا در مدتی که درخواست های پناهجویان بررسی می شود درآنجا اسکان داده شوند.

درحال حاضر نزدیک به ۵۰۰۰ پناهجو در بازداشتگاه های سراسر استرالیا بازداشت هستند و گسترش و توسعه ی فضای جدید در حدود ۵۰ میلیون دلار هزینه دربر خواهد داشت .

دولت فدرال در نظر دارد که با ساختن تاسیسات و اتاقهای جدید ظرفیت بازداشتگاه Curtin را دوبرابر نموده تا زمینه ی اسکان دادن حداقل ۶۰۰ پناهجوی دیگر فراهم شود وازسوی دیگر با بازسازی تاسیسات فرودگاه نظامی Scherger Air Force base  نزدیک شهر Weipa در شمال ایالت Queensland این توانمندی را خواهد داشت که ۳۰۰ پناهجوی دیگر هم درآنجا اقامت کنند.

همچنین اداره ی مهاجرت درنظردارد که مرکز ترانزیت این اداره ( Immigration Transit Accommodation facility ) در شهر Melbourne را گسترش داده تا تعداد بیشتری از خانواده های پناهجو بتوانند موقتا تا روشن شدن نتیجه ی درخواست های پناهندگی شان درآنجا اقامت کنند.

 آقای Bowen  همچنین گفت که این ترتیبات برای کاهش دادن به فشار ناشی از ازدحام و تراکم پناهجویان در بازداشتگاه ها صورت خواهدگرفت و درهفته های آینده من بررسی خواهم کرد که برای بازداشت بلند مدت چه اقداماتی باید انجام شود و چقدر این تلاشها درحل معضل ازدحام وتراکم بازداشتگاه ها موثرواقع خواهد شد و نیازمندی ها ما برای حل درازمدت این مسئله چه می باشد.

وزیرمهاجرت استرالیا افزود که بر تعداد ناظر کیس ها و پرسنل پزشکی و کارمندان بازداشتگاه ها افزود خواهد شد تا خدمات اداره ی مهاجرت در دسترس تمامی پناهجویان قرار بگیرد و ازاین نظر آنها در مضیقه و کمبود نباشند.

وی همچنین گفت که این ترتیبات هزینه ای درحدود ۵۰ میلیون دلار دربرخواهد داشت واین مسئله باتوافق دولت فدرال صورت خواهد گرفت چرا که دولت هم معتقد هست که این اقدامات کاملا ضروری می نماید.

درعین حال موج انتقادات درمورد تصامیم دولت و معضل ازدحام پناهجویان در بازداشتگا ه های استرالیا بسوی دولت فدرال سرازیر شده است .

آقای Scott Morrison سخنگوی اپوزیسیون و حزب لیبرال می گوید که این معضل دراثرسیاست های اشتباه دولت فدرال در حفاظت ازمرزهای کشور و عدم توجه به انتقادات گسترده شهروندان و سیاسیون کشور خلق شده است و درنتیجه ما امروز آنچه را که تراکم وازدحام بیش از حد دربازداشتگاه های کشور هست را شاهد هستیم .

وی همچنین تاکید کرد که دولت فدرال به رهبری حزب کارگر به مسئله ای اعتراف می کند که تا چندی قبل وجود این مسئله را بطورکلی انکار می کرد ولی اگر ائتلاف لیبرال ونشنال در انتخابات فدرال پیروز می شدند تا کنون مشکل ورود پناهجویان غیرقانونی به استرالیا را حل می کردیم .

آقای Scott Morrison افزود که مسئله انتقال پناهجویان به جزیره ی برای حل همین مسئله بود که متاسفانه حزب کارگر به این موضوع توجه نمی کند و برسیاست اشتباه خود تاکید می ورزد.

ازسوی دیگر آقای Colin Barnett نخست وزیرایالتی در بشدت به تصمیم اخیر دولت مبنی بر نگهداری تعداد بیشتری از پناهجویان درایالت شمال غربی WA اعتراض کرده است .

Colin Barnett گفت که دولت فدرال درباره ی این تصمیم هیچ مشورتی را با وی انجام نداده است و تنها ۱۵ دقیقه قبل از اعلام رسمی ازسوی دولت این مسئله را به وی اطلاع داده اند.

نخست وزیر ایالت WA همچنین گفت وی انتظار داشته است که دولت زمانیکه درمورد مسئله پناهجویان تصمیم گیری می کند با وی صادق بوده و از نظرات وپیشنهادات واحیانا انتقادات دولت ایالتی هم بهره گرفته شود.

 وی اظهار نگرانی کرده که با توجه به مسائل روحی وروانی که معمولا در بین پناهجویان بلاتکلیف وجود دارد جمع آوری این تعداد پناهجو در یک ایالت و در یک بازداشتگاه مشخص عاقلانه به نظر نمی رسد و هر لحظه احتمال شورش این پناهجویان می رود.

آقای Colin Barnett افزود که بازداشت کردن ۱۲۰۰ پناهجوی مرد در دورافتاده ترین نقطه و هوای گرم و فوق العاده شرجی تابستان ایالت شمال غربی و مشکلات روانی ناشی از بلاتکلیفی وسرگردانی نمی تواند نشانگر یک وضعیت امن در بازداشتگاه باشد.

همچنین خانم Elsia Archer  شهردار شهر Derby-West Kimberley که بازداشتگاه در نزدیکی این شهرواقع شده است از تصمیم دولت فدرال برای انتقال پناهجویان جدید به این بازداشتگاه انتقاد کرده است و از درجریان قرارنگرفتن درمورد تصامیم دولت فدرال درباره ی پناهجویان شکایت کرده است .

Elsia Archer گفت که ما انتظار داشتیم که دولت فدرال واداره ی مهاجرت قبل ازاعلان رسمی این مسئله مقامات شهر را درجریان بگذارند نه اینکه ما تصمیم دولت را از طریق رادیو و رسانه ها مطلع شویم واین منصفانه نیست که با میزبانان این پناهجویان این طور برخورد شود .

گزارش بالا برگرفته از وب سایت   استرالیا هست که بتاریخ ۱۷ سپتامبر ۲۰۱۰ به نشررسیده است

+ نوشته شده در  2010/9/17ساعت   توسط جواد هزاره  | 

  دولت فدرال استرالیا درحال بررسی مجدد و بازبینی قانون تعلیق بر درخواست پناهندگی پناهجویان افغانستان می باشد که اکثریت ایشان را از نژاد هزاره تشکیل می دهند.

دوهفته قبل بیش از ۸۰ پناهجوی افغان با شکستن دروازه های الکترونیکی و حصارهای بازداشتگاه  Darwin درشمال استرالیا بیرون آمده و تقاضای شناخته شدن به عنوان یک پناهنده را از دولت استرالیا کردند.

به عده ی زیادی ازایشان گفته شده که درخواست های پناهندگی شان رد شده است و مابقی هم در برزخ قانون تعلیق بر درخواست های پناهجویان افغانستان و سریلانکا که توسط دولت در تاریخ ۹ آپریل به تصویب رسیده بسرمی برند.

کارشناس مسائل افغانستان آقای William Maley می گوید که این تعلیق بر درخواست های پناهندگی پناهجویان افغانستان باید برداشته شود .

این پروفسور دانشگاه ملی استرالیا (ANU)می گوید زندگی روزانه نژاد هزاره در افغانستان با خطرو ریسک بزرگ روبرو هست و درخواست های پناهندگی هزاره ها باید بزودترین وقت و سریع تراز سایر پناهجویان بررسی شود نه اینکه قانون تعلیق و بلاتکلیفی بر ایشان تحمیل شود.

پروفسور William Maley می گوید که هیچ عذر وبهانه ای برای بررسی نکردن و قبول نکردن اینکه هزاره ها درافغانستان با چه خطراتی ازسوی طالبان و تروریسم مواجه هستند برای دولت استرالیا وجود ندارد.

وی افزود که تجربه تاریخی هزاره ها درافغانستان و همچنین وقایع اخیر ثابت می کند که این مردم واقعا نیازمند حمایت و پذیرفته شدن بعنوان پناهنده دراسترالیا هستند و این یک مسئله غیرقابل انکار هست و مدارک وشواهد هم کاملا این مسئله را بطورقطع آشکار ساخته است .

پروفسور William Maley تاکید کرد که سابقه خشونت و فشار بر علیه مردم هزاره به قرن نوزدهم میلادی برمی گردد که توسط حاکمان وقت افغانستان بطور گسترده و هدف دار قتل عام شدند.

این استاد دانشگاه همچنین گفت  که اخیرا ۱۱ مرد هزاره توسط طالبان که از نژاد پشتون و اکثریت درافغانستان هستند سر بریده شده اند واجساد شان را درکنار سرک (خیابان) رها کرده بودند که این اتفاق در ولایت ارزگان درمرکز افغانستان اتفاق افتاده است .

آقای William Maley خاطرنشان کرد که واقعیت این هست که مردم هزاره درافغانستان امنیتی را که ما بدان باورداریم ندارند و در معرض اذیت وآزار وقتل عام قرار دارند واین مسئله ای هست که دولت فدرال استرالیا و تصمیم گیرندگان کشور با بی اعتنایی از آن می گذرند.

وی تاکید کرد که مطمئنا با نگه داشتن و بازداشت کردن پناهجویان هزاره که باید بزودترین وقت درخواست های پناهندگی شان تایید وقبول شود دولت مرتکب چندین اشتباه شده است اول اینکه حقایق موجود در افغانستان و زندگی پر ازخطر و تهدید پناهجویان هزاره را نادیده گرفته است و دوم اینکه وضعیت موجود در بازداشتگاه های کشور و ازدحام و تراکم بیش از حد هم نتیجه ی دیگر این سیاست اشتباه می باشد.

دولت فدرال استرالیا در تاریخ ۹ آپریل قانونی را به تصویب رسانید که به موجب آن پناهجویانی که از کشورهای افغانستان وسریلانکا می باشند مدت سه تا شش ماه حق درخواست پناهندگی را ندارند و باید دربازداشت اجباری بسر ببرند.

گزارش بالا برگرفته از وب سایت  استرالیا هست که بتاریخ ۱۷ سپتامبر ۲۰۱۰ به نشررسیده است

+ نوشته شده در  2010/9/17ساعت   توسط جواد هزاره  | 

 

نزدیک به یک سال از مفقود شدن کشتی پناهجویان افغانستانی که در تاریخ ۲ اکتبر ۲۰۰۹ از اندونزیا به طرف کشور استرالیا حرکت کرد ولی هیچگاه به مقصد نرسید می گذرد .

دراین مدت گزارشهای زیادی درمورد اینکه چه اتفاقی ممکن هست براین ۱۰۷ نفر افتاده باشد در رسانه های استرالیا نشر شد و گاهی مقامات استرالیا بطور غیرضمنی به غرق شدن این کشتی اشاره کردند.

درهر حال هر اتفاقی که برای این کشتی و سرنشینان آن افتاده باشد همچنان انگشت اتهام و تقصیر به سمت کسانی که این حادثه را خلق کردند دراز هست و نمی توان این حادثه را فراموش کرد .

چندین گزارش دراین وبلاگ درمورد سرنوشت این پناهجویان و همچنین معرفی عاملان این قضیه نشرشد و دوستان زیادی که متاسفانه هرکدامشان عزیزی را دراین حادثه ازدست داده بودند با بنده درتماس شدند ولی بخاطر اینکه هیچ جزئیاتی از مسیرحرکت و اتفاقی که ممکن هست بر سر این مسافرین گمشده افتاده باشد وجود نداشت تلاشهای من و بازماندگان این قربانیان تا این لحظه بی ثمر مانده است .

در بخش های گذشته به معرفی دو تن از قاچاقبران معروف که در مدیریت و زمینه سازی انتقال این پناهجویان گمشده نقش عمده داشتند پرداخته شد و نظرات زیادی هم بطور خصوصی دراین زمینه به من رسید که گویای این بود که مردم ما می خواهند این مجرمان را که پولهای مردم را با نیرنگ وکلاهبرداری ازایشان دزدی کرده اند دستگیر شده و به سزای اعمال کثیف شان برسند .

دراین بخش من بعداز چندین ماه تلاش توانستم عکس یکی دیگر از عاملان این حادثه را که اکثر مسافرین گمشده از وی نام برده اند بدست بیاورم و برای خوانندگان وعلاقمندان وبلاگ دراین جا نشرخواهم کرد .

این شخص " وقار " نام دارد که با نامهای مستعار " ذوالفقار" و " فرهاد" اقدام به جمع آوری مسافرین بخت برگشته و تسلیم ایشان به سایر همکاران خود یعنی " فرمان" و " سجاد" می کرده است و طبق اطلاعات رسیده این شخص درزمان حرکت کشتی خود در زندان " کالیدراس" شهر جاکارتا بسر می برده است و ازداخل زندان با مقامات اداره ی مهاجرت اندونزیا رابطه کاری برقرار کرده و موفق شده است که تعدادی ازپناهجویان بازداشت شده ی افغانستانی را متقاعد کرده که دراین کشتی سوار شده تا به استرالیا برسند.

"وقار" متولد شهر کویته پاکستان می باشد و تابعیت این کشور را دارد ولی دراندونزیا ایشان خود را اهل افغانستان معرفی می کنند .

برطبق اطلاعات دریافت شده از دوستان " وقار" درسالهای ۲۰۰۵ یا ۲۰۰۶ از پاکستان وارد اندونزیا شده است و با یک دختر اندونزیایی ازدواج کرده و دارای دوفرزند می باشد و احتمالا مانند هر قاچاقبر دیگر از همسرخود بعنوان یک عامل مهم در پیشرفت تجارت سیاه خود بهره برداری کرده است .

این شخص در مصاحبه های خود با سازمان ملل متحد درامورپناهندگان نتوانسته است کاری از پیش ببرد و درنتیجه از سوی این سازمان بعنوان یک پناهنده شناخته نشدو بدنبال این مسئله و تغییردولت فدرال استرالیا درنوامبر سال ۲۰۰۸ به همراه تعدادی دیگر از قاچاقبران حرفه ای ومعروف شروع به جمع آوری مسافر و خرید کشتی وارسال ایشان به استرالیا کردند.

متاسفانه در کشور اندونزیا بخاطر نبود قانون مشخص درمورد قاچاق انسان هرگز این خلافکاران آنطور که باید وشاید توسط پلیس دستگیر نشده واگر هم شدند با پرداخت رشوه به مقامات پلیس و اداره ی مهاجرت اندونزیا توانسته اند درسایه حمایت این پلیس های فاسد به طور گسترده کارخود را ادامه بدهند.

طوری که بنده ازصحبت های یکی از دوستان متوجه شده ام این فرد دراوایل سال ۲۰۱۰ اقدام به فروختن اطلاعات به سفارت استرالیا و لو دادن سایر قاچاقبران می کرده است و ازین راه زمینه راه  تجارت را برای گروه خود که همان " فرمان " و "سجاد" بودند را فراهم می کرده است .

درحال حاضر شنیده می شود که این شخص خود را بجای مسافرین عادی جا زده و توانسته است خود رابه کشور استرالیا برساند واحتمالا دربازداشتگاه های آنجا با نام و مشخصات جعلی درخواست پناهندگی داده است .

امیدوارم دوستانی که دربازداشتگاه های استرالیا بسرمی برند با مشاهده این تصویر و اطلاعات درج شده این شخص را که همکار سایرقاچاقبران می باشد به مقامات اداره ی مهاجرت استرالیا اطلاع داده تا " وقار" به سزای اعمال کثیف و ننگین خود برسد و جوابگوی اقدامات مجرمانه ی خود باشد .

دراینجا از همه ی خوانندگان عزیز درخواست می شود که درصورت داشتن هرگونه اطلاعات از قاچاقبرانی که بنام همکاری و کمک و انتقال مسافرین افغانستانی دارایی و پولهای ایشان را اخاذی وکلاهبرداری کره و می کنند را  لطفا با مدیروبلاگ ازطریق ایمیل تماس گرفته و درشناسایی ایشان همکاری کنند تا جلوی سواستفاده کردن این اشخاص که به نام قاچاقبر از مسافرین افغانستانی اخاذی می کنند گرفته شده و به مقامات پلیس فدرال استرالیا تسلیم داده شوند.

شایان ذکرهست که وبلاگ مهاجرت به استرالیا تصاویر زیادی از اشخاصی که متهم به قاچاقبری هستند را دراختیار دارد که ازطریق خوانندگان ودوستان دلسوز به دست آمده است و بعداز شناسایی ایشان در آینده ی نزدیک به نشرخواهد سپرد .

+ نوشته شده در  2010/9/16ساعت   توسط جواد هزاره  | 

 

دولت فدرال در زیر فشار مخالفان مجبور شده است که اطلاعات طبقه بندی شده ی وزارت مهاجرت وشهروندی را انتشار داده و براساس این آمار از میان ۶۳۱۰ پناهجویی که درطول دوسال گذشته وارد استرالیا شده و تنها درخواست های ۷۵ پناهجو ازسوی اداره ی مهاجرت رد شده که به کشورهای شان بازگردانده شده اند.

درحالی که ازدحام در بازداشتگاه های پناهجویان به نقطه ی انفجار خود رسیده است اداره ی مهاجرت قبول کند که ادعای اپوزیسیون درمورد شلوغ شدن وکمبود فضا دربازداشتگاه های این اداره را قبول دارد و درصدد پیدا کردن راهکاری برای حل این معضل می باشد.

تا این تاریخ ۴۵۲۷ پناهجو در بازداشتگاه های اداره ی مهاجرت بسرمی برند و این تعداد یعنی ۱۰۰۰ نفر بیش از ظرفیت پیش بینی شده ی این بازداشتگاه ها می باشد.

وزیر امور مهاجرت آقای Chris Bowen دیروز تحت فشارهای مخالفان دولت اعتراف کرد که ازدحام فوق العاده ای در بازداشتگاه ها بوجود آمده است ولی دلایل این مسئله را افزایش تعداد پناهجویانی را اعلام کرد که درخواست های پناهندگی شان ازسوی اداره ی مهاجرت رد شده است و درحال حاضر امکان بازگرداندن ایشان به کشورهایشان نیست .

اداره ی مهاجرت همچنین نتوانسته است که پروسه بررسی درخواست پناهجویان را درمدت ۹۰ روز استاندارد این اداره به انجام برساند و طبق آمار ارائه شده توسط وزارت مهاجرت وشهروندی درماه آپریل تعداد کسانی که درخواست های شان درمدت استاندارد تعیین شده یعنی ۹۰ روز بررسی نشده بود تنها ۳۰٪ از کل پناهجویان را تشکیل می داده ولی این تعداد درماه جاری به بیش از ۵۵٪ رسیده است که نشان می دهد بیشتر از نیمی از این پناهجویان تا کنون به درخواست های شان رسیدگی نشده است . 

۱۵ ٪ از پناهجویان کسانی هستند که بیش از شش ماه می شود که در بازداشتگاه ها بسرمی برند و تعدادی هم هستند که بیشتر از یک سال را در بازداشت بسربرده اند واین مسئله بخاطر تعلیق بررسی درخواست های پناهجویان کشور افغانستان که در تاریخ ۹ آپریل سال جاری توسط دولت فدرال به تصویب رسید بوجود آمده است .

براساس اطلاعاتی که ازسوی دولت فدرال به اعضای پارلمان و مجلس سنا ارائه شده است و در پی درخواست ائتلاف اپوزیسیون انجام شده نشان می دهد که از میان ۶۳۱۰ پناهجویی که از ماه اکتبر ۲۰۰۸ تاکنون وارد استرالیا شده اند تعداد ۲۰۵۰ نفر موفق به اخذ ویزای پناهندگی شده و تنها درخواست پناهندگی ۷۵ نفر ازسوی اداره ی مهاجرت رد شده است .

این ارقام ادعای افسانه ای دولت فدرال به رهبری کارگر را کاملا زیرسئوال برده است که ایشان ادعا می کردند که تعداد پناهجویانی غیرقانونی که توسط هوا به استرالیا مواصلت می کنند بیش از پناهجویانی هست که ازطریق قایق خود را به استرالیا می رسانند.

سخنگوی اپوزیسیون و حزب لیبرال آقای Scott Morrison  گفت که دولت فدرال و اداره ی مهاجرت با مشکلی روبرو شده اند که توسط خودشان ساخته شده است .

وی گفت که ائتلاف هرگز بازداشتگاه کریسمس آیلند را نساخت و این حزب کارگر بود که این مشکل را برای استرالیا بوجود آورده که اکنون در حل این معضل درمانده اند.

آقای Scott Morrison افزود تحت سیاست مهربانانه و رئوفانه ی دولت فدرال به رهبری حزب کارگر نزدیک به ۵۰۰۰ پناهجو دربازداشتگاههای استرالیا به سرمی برند که ۲۰۰۰ نفر ایشان در صحرا ها جای داده شده اند.

باور این هست که دولت فدرال در صدد بود که در ماه جولای گذشته بازداشتگاه Curtin در غرب استرالیا را سه برابر افزایش دهد تا تعداد بیشتری از پناهجویان را درآنجا جای دهند اما این ادعا درجریان مبارزات وتبلیغات های انتخاباتی ازسوی مقامات حزب کارگر تکذیب شده بود.

آقای Kevin Rudd وزیر امورخارجه ی دولت فدرال هم دیروز اعلام کرد که نمی تواند ضمانت کند که مرکز رسیدگی به پناهجویان در کشور تیمور شرقی زودتر از سه سال ایجاد شود.

وزیر امور مهاجرت وشهروندی آقای Chris Bowen که تنها دو روز ازانتخاب شدنش به این مقام می گذرد هم دیروز اعلام کرده بود که این مسئله را قبول دارد که درحال حاضر این وزارت با این واقعیت روبرو هست که بازداشتگاه های این اداره ی فضای کافی برای نگهداری از این تعداد پناهجو را ندارند .

گزارش بالا برگرفته از وب سایت   استرالیا هست که بتاریخ ۱۵ سپتامبر ۲۰۱۰ به نشررسیده است

+ نوشته شده در  2010/9/15ساعت   توسط جواد هزاره  | 

 

وزیر امور مهاجرت استرالیا آقای Chris Bowen می گوید که دولت فدرال تحت فشارهای جدی برای پیداکردن راه حل اسکان پناهجویان و کاستن از ازدحام بوجود آمده در بازداشتگاه های کشور می باشد.

نزدیک به ۵۰۰۰ نفر پناهجو در حال حاضر در بازداشتگاه های مختلف مانند Darwin,Curtin و جزیره ی کریسمس و مجتمع های مسکونی موقت در سراسر استرالیا بسرمی برند و این جمعیت انبوه پناهجویان بلاتکلیف وبازداشت شده  درتاریخ مهاجرتی استرالیا بی سابقه می باشد .

آقای Chris Bowen می گوید که وی سرپرستی ورهبری پیگیری تاسیس یک مرکز منطقه ای برای رسیدگی به درخواست های پناهندگی پناهجویان را برعهده گرفته است و درحال مذاکره با مقامات دولت برای دست یافتن به یک راه حل مفید و موثر می باشد .

نخست وزیر خانم Julia Gillard از زمان شروع به تبلیغات انتخاباتی فدرال وعده ی تاسیس یک مرکز منطقه ای برای رسیدگی به امورپناهجویان را درخارج از کشور داده بود که هم اکنون با پیروزی حزب کارگر دولت فدرال جدید در صدد مذاکره با مقامات کشور تیمور شرقی درمورد چگونگی انجام این طرح هستند.

شب گذشته وزیر امورمهاجرت  آقای Chris Bowen درگفتگو با برنامه ی 7.30 Report شبکه ABC استرالیا تاکید کرد که درحال حاضر وی درحال کار بر روی حل مشکل ازدحام بیش از حد پناهجویان در بازداشتگاه ها می باشد .

وی خاطرنشان کرد که من کاملا قبول دارم که ما یک سری مشکلات واقعی و جدی در مسئله اسکان پناهجویان داریم .

وزیرامورمهاجرت آقای Chris Bowen همچنین گفت که من با جدیت این مسائل را پیگیری می کنم و بزودی درمورد پیشرفت و دستاوردهای تلاشهای وزارت امورمهاجرت وشهروندی درحل مسئله ازدحام پناهجویان با مردم ورسانه ها صحبت خواهم کرد .

 آقای Chris Bowen همچنین گفت که وی و وزیرامورخارجه جدید دولت آقای Kevin Rudd درمورد این مسئله و سرعت بخشیدن به روند مذاکرات با کشورهای منطقه درمورد تاسیس مرکز منطقه ای برای رسیدگی به امورپناهجویان صحبت و گفتگو داشته است و مطمئنا آقای Rudd هم درپیشبرد این مسئله وی را حمایت خواهد کرد  .

درعین حال وزیرامورخارجه ی کشور تیمور شرقی آقای Zacarias da Costa گفته است که در راستای همین مذاکرات وی وآقای Kevin Rudd وزیر امورخارجه ی استرالیا و همچنین وزیرامورخارجه ی اندونزیا هفته ی آینده در شهر نیویورک باهم دیدار وگفتگو خواهند کرد .

Zacarias da Costa  اظهار امیدواری کرده است که این مذاکرات که درحاشیه اجلاس عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک صورت خواهد گرفت بتواند درمورد طرح پیشنهادی دولت  استرالیا با طرف های ذیربط استرالیایی واندونزیایی زمینه همکاری بیشتر ونزدیک تر را فراهم سازد.

گزارش بالا برگرفته از وب سایت  استرالیا هست که بتاریخ ۱۵ سپتامبر ۲۰۱۰ به نشررسیده است

+ نوشته شده در  2010/9/15ساعت   توسط جواد هزاره  | 

 

مرد ۲۳ ساله ی اهل افغانستان پذیرفته است که در جابجایی پول وهمکاری با قاچاقبران انسان برای انتقال غیرقانونی پناهجویان افغانستانی به استرالیا دست داشته است .

" رحمت الله بوستان" ساکن شهر Shepparton استرالیا بیش از ۵۰۰۰۰ دلار را بعنوان بخشی از عملیات قاچاق انسان دریافت کرده بود که بعدا این وجوه را برای قاچاقبران انسان به کشور اندونزیا فرستاده بود .

" بوستان" همچنین درجلسه امروز دادگاه Magistrates شهر  Melbourne بخاطر دریافت کردن مبالغ هنگفت و جابجایی پولهای شبکه قاچاق انسان و همچنین تجارت با عایدات ناشی از قاچاق انسان وخریدوفروش موادمخدر نظیر اکستازی و آمفتامین و.. مجرم شناخته شد.

وی بازهم  با سه اتهام جدی دست داشتن در قاچاق انسان مواجه هست که باید در جلسات بعدی دادگاه بررسی شود .

پدر " بوستان" که باور براین هست مغز متفکر و ابداع کننده ی این عملیات قاچاق انسان بوده است قبل از مواجه شدن با محاکمه در زندان جان باخته است .

معاون پلیس فدرال آقای Colin Mandy  امروز به دادگاه گفت که پدر " بوستان" سال گذشته ۲۰۰۹ به کشورهای پاکستان و مالزیا و اندونزیا سفرکرده بود و در صدد جمع آوری پناهجویان افغانستانی شده و در صدد پیداکردن یک معبر مطمئن وامن برای انتقال مسافرین قاچاق به استرالیا بوده است .

آقای Mandy افزود پناهجویان آماده پرداخت ۸۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ دلار برای انتقال شان به استرالیا بودندو در تاریخ ۱۶ اپریل نزدیک به ۷۰ پناهجو به جزیره ی جاوا اندونزیا آورده شدند تا سوار قایق شده و به سمت استرالیا حرکت کنند که قبل از عزیمت شان  توسط پلیس محلی اندونزیا بازداشت شدند.

این مقام پلیس فدرال گفت که شواهد وگفته های پناهجویان گرفتارشده توسط پلیس اندونزیا دلالت بر دخیل بودن " قمبرعلی" پدر " رحمت الله بوستان" در قاچاق ومدیریت این شبکه قاچاق داشت . پسر " قمبرعلی" یعنی "رحمت لله بوستان" هم در همان زمان مبلغ ۵۲۰۰۰ دلار را ازطریق حساب بانکی خود در شهر  دریافت کرده بود .

شواهد ومدارک اداره پلیس فدرال نشان می دهد که " رحمت الله بوستان" بر طبق راهنمایی های پدرش پول های دریافتی از حساب بانکی خویش را پراکنده کرد ومقداری از آنرا به اندونزیا ارسال کرده است .

وکیل مدافع " رحمت الله بوستان" به دادگاه گفت که موکلش هیچ اطلاعی از فعالیت های قاچاقبران انسان نداشته است و تنها کاری که وی کرده است ارسال پول به پدرش دراندونزیا بوده است .

جلسه بعدی دادگاه برای بررسی اتهامات مطرح شده علیه " رحمت لله بوستان" در تاریخ ۹ دسامبر برگزارش خواهد شد .

گزارش بالا برگرفته از وب سایت  استرالیا هست که بتاریخ ۱۴ سپتامبر ۲۰۱۰ به نشررسیده است

+ نوشته شده در  2010/9/14ساعت   توسط جواد هزاره  | 

 

مقامات استرالیا اعلام کرده اند که یک فروند قایق دیگر پناهجویان را در آبهای شمال جزیره ی کریسمس آیلند متوقف کرده اند .

قایق مذکور که حامل ۸۹ پناهجو و ۳ خدمه ی اندونزیایی هست دوشنبه شب ۱۳ سپتامبر ۲۰۱۰ توسط گشت دریایی HMAS Maryborough در آبهای نزدیک به شمال جزیره ی کریسمس متوقف گردید.

آقای Brendan O'Connor وزیرامورداخله ی استرالیا اعلام کرد که سرنشینان این قایق برای چک اپ پزشکی وامنیتی و هویتی به بازداشتگاه جزیره ی کریسمس منتقل شده اند .

این قایق درحالی وارد استرالیا می شود که دو روز قبل آقای Chris Bowen بعنوان وزیرامورمهاجرت جدید معرفی شده است.

گزارش بالا برگرفته ازوب سایت  استرالیا هست که بتاریخ ۱۴ سپتامبر ۲۰۱۰ به نشررسیده است

+ نوشته شده در  2010/9/14ساعت   توسط جواد هزاره  | 

 

وظیفه  وزیرامور مهاجرت جدیداین خواهد بود که چگونه می توان پناهجویان تازه وارد را سکونت داد و این درحالی هست که تمام بازداشتگاه های کشور مملو از پناهجویانی هست که از اوایل سال جاری تاکنون در بازداشت بسرمی برند و ظرفیت این بازداشتگاه ها تکمیل شده است .

یک راه حل این می تواند باشدکه بازداشتگاه های غرب استرالیا را گسترش و توسعه داد تا فضای بیشتری برای اسکان دادن پناهجویان تازه واردایجاد شود و از تراکم وازدحام درسایر بازداشتگاه ها کاسته شود اما اپوزیسیون دولت فدرال می گویند که باید دولت جدید به دنبال راه حل انتقال این پناهجویان به خارج از مرزهای استرالیا باشد .

 وزیر امورمهاجرت جدید آقای Chris Bowen تاکنون بعنوان وزیر سوگند یاد نکرده است اما شواهد نشان دهنده این هست که وی با دشواری های زیادی در مقام وزیرمهاجرت روبرو خواهد بود.درحال حاضر نتیجه ی تحقیقات نشان می دهد که بازداشتگاه های اداره ی مهاجرت کاملا پرشده است و وزیر جدید نیازمند فراهم کردن حداقل ۲۰۰۰ تخت جدید برای پناهجویان تازه وارد می باشد و اکنون بیش از ۴۹۰۰ پناهجو دربازداشتگاه های داخل استرالیا وجزیره ی کریسمس بسرمی برند.

ظاهرا وزیر جدید برای حل این مسئله با دوگزینه مواجه خواهد بود اول اینکه تاسیسات بازداشتگاه Curtin که درنزدیکی شهر Kimberley  درغرب استرالیا هست را گسترش داده ویا اینکه پایگاه قدیمی نظامی Northam را در نزدیکی شهر Perth را مبدل به بازداشتگاه و محل سکونت پناهجویان کند.

 آقای John Gibson که رئیس فعلی شورای پناهندگان استرالیا می باشد دراین رابطه می گوید که یک حقیقت دراینجا وجود دارد که پناهجویان با قایق های خود بازهم وارد استرالیا خواهند شد و من فکرمی کنم که وزیر مهاجرت جدید هم این مسئله را قبول دارد و ما باید ببینیم که باید چه کاری انجام بدهیم .

درعوض مطرح کردن و نگران بودن درباره تعداد و ارقام همان طوریکه من قبلا هم گفتم و خانم نخست وزیر هم درسخنرانی خود مطرح کرد این هست تا هنوز با توجه به آمارجهانی ما شاهد ورود تعداد بسیارکمی پناهجو به کشور بوده ایم و این مسئله باید منصفانه بررسی شود و هیاهو و هیجان درمورد آن ایجاد نشود.

 آقای John Gibson افزود که ما باید این مسئله را درنظرداشته باشیم که چرا این مردم سوار برقایق شده و با حیات وزندگی خود قمار می زنند تا به استرالیا برسند مطمئنا اگر همه ی ایشان پناهجویان واقعی نباشند یک تعداد زیادی از پناهجویانی که به استرالیا بطور غیرقانونی وارد می شوند با خطرات و تهدیدات جدی در کشورهای خود روبرو هستند و همانطوری که ما درسالهای گذشته شاهد ورود بیش از ۱۳۰ هزار ویتنامی بودیم این مسئله هم بخاطر وجود مشکلات امنیتی و سیاسی در کشورهایی مانند افغانستان و سریلانکا می باشد که این چنین مردم را به فرار ازکشور وادار می کند.

 اما نظرات John Gibson رئیس شورای پناهندگان استرالیا با نظرات اپوزیسیون دولت فدرال کاملا تفاوت دارد و آقای Scott Morrison بعنوان سخنگوی این اپوزیسیون یک راهکار خیلی روشن در مورد محل سکونت و بازداشت پناهجویان دارد .

آقای Scott Morrison می گوید یک جواب بسیار ساده و منطقی برای مشکل نگهداری پناهجویان وجود دارد که بازداشتگاه Nauru می باشد که این سیاست مهاجرتی ما بود و ما برای حل این مسئله کوشش کردیم و الان هم دولت فدرال باید از بازداشتگاه برای اسکان دادن پناهجویان استفاده کند . درحال حاضر ما بیشتراز هرزمان دیگر پناهجو در بازداشتگاه های داخل وخارج استرالیا نگهداری می کنیم که درطول تاریخ ما بی سابقه هست و مسئله مهم تر این هست که این پناهجویان مدت درازتری را باید در بازداشتگاه ها بمانند و عده زیادتری هم در راه رسیدن به استرالیا هستند.

Scott Morrison  سخنگوی اپوزیسیون دولت فدرال درمورد اینکه اگر ائتلاف لیبرال ونشنال به قدرت می رسیدند این توانایی را داشتند که همه ی این ۴۹۰۰ نفر پناهجو را یکباره به بازداشتگاه  جزیره ی Nauru منتقل کنند گفت مطمئنا این امکان وجود ندارد ولی اگر ما به قدرت می رسیدیم تمامی پناهجویانی را که بعداز تاریخ انتخابات اخیر وارد استرالیا می شدند ومی شوند را مستقیما به بازداشتگاه جزیره ی Nauru انتقال می دادیم که مطمئن بودیم وهستیم که این مسئله باید متوقف شدن سیل ورود غیرقانونی پناهجویان به استرالیا می شود الان نزدیک به سه هفته از انتخابات فدرال می گذرد و اگر حزب ما برنده این انتخابات می بود مطمئنا تا این زمان ما به بازگشایی بازداشتگاه جزیره ی Nauru خیلی نزدیک می شدیم و این مسئله را بطور همیشگی حل می کردیم .

وی افزود که ما شاهد شورشها و اعتراضات پناهجویان در بازداشتگاه شهر Darwin بودیم و این مسئله قابل پیش بینی بود که با اسکان دادن این تعداد از پناهجویان دردراز مدت شاهد این چنین وقایعی خواهیم بود. دولت فدرال به رهبری حزب کارگر درجریان کمپین انتخابات گذشته  می گفتند که هیچ برنامه ای برای گسترش تاسیسات وبازداشتگاه Curtin درغرب استرالیا ندارند و درحال حاضر زمزمه هایی شنیده می شود که وزیر مهاجرت جدید آقای Chris Bowen در صدد گسترش این بازداشتگاه ها و اسکان دادن پناهجویان جدید درآنجا می باشد واین نشانگر این هست که حزب کارگر یک استراتژی و سیاست قاطع دراین مورد ندارد و با شهروندان استرالیا صادق نیست .

گزارش بالا برگرفته از وب سایت   استرالیا هست که بتاریخ ۱۳ سپتامبر ۲۰۱۰ به نشررسیده است

+ نوشته شده در  2010/9/13ساعت   توسط جواد هزاره  | 

 

ده تن از خدمه های اندونزیایی که پناهجویان غیرقانونی را به استرالیا آورده بودند درظرف یکسال اخیر بدون اینکه در دادگاه فدرال استرالیا به اتهام همکاری ودست داشتن درقاچاق انسان به حبس های طویل المدت محکوم شوند مخفیانه از بازداشتگاه رها و به کشورشان بازگردانده شده اند.

پلیس فدرال استرالیا تصمیم گرفت که بخاطر آنچه " شرایط شخصی" این خدمه های اندونزیایی خوانده از قدرت تشخیص اداره فدرال استفاده کرده و ایشان را بی گناه تشخیص اعلام کند.

بیش از ۲۰۰ خدمه ی اندونزیایی دربازداشتگاه های استرالیا نگهداری می شوند و اتهام ایشان همکاری ومعاونت با قاچاقبران انسان هست . براساس قوانین مجازاتی استرالیا فردی که به اتهام قاچاق یا همکاری با قاچاقیان انسان مجرم شناخته می شود مجبور هست تا ۲۰ سال را درزندانهای فدرال استرالیا سپری کند.

درجریان محاکمه اولین خدمه ی اندونزیایی دادگاه فدرال وی را به تحمل ۵ سال زندان اجباری و ۳ سال زندان تعلیقی مشروط محکوم کرده بود.

اما وکلا و بعضی ازقضات و دولت اندونزیا این حکم را غیرعادلانه خوانده و گفته اند که این خدمه ها تنها ماهیگیران بیچاره ای هستند که توسط قاچاقبران اصلی گول خورده و وادار به این کارشده اند و پول بسیارناچیزی به ایشان داده شده تا پناهجویان را به آبهای استرالیا برسانند.

اداره ی پلیس فدرال مشخص نکرده است که این خدمه های اندونزیایی چه زمانی آزادشده اند ولی باور این هست که احتمالا این افراد خدمه های نوجوان اندونزیایی بوده اند.

اعتراضات وانتقادات از نحوه ی برخورد ومسامحه پلیس فدرال با خدمه های اندونزیایی افزایش یافته است . درهفته های گذشته این خدمه های اندونزیایی دوبار در بازداشتگاه شهر داروین دست به شورش واعتراض زده و خواستار پایان دادن به بلاتکلیفی خود شدند .

این خدمه های اندونزیایی که نزدیک به ۱۰ ماه هست که در بازداشتگاه داروین به حالت بلاتکلیفی بسرمی برند خواستار معرفی ایشان به دادگاه و تعیین تکلیف خود شده بودند.

تقریبا اکثریت این خدمه ها نوجوانان و جوانان ماهیگیرفقیری هستند که برای رساندن پناهجویان غیرقانونی به استرالیا پول ناچیزی را از قاچاقبران انسان درحدود ۱۰۰ تا ۵۰۰ دلار دریافت کرده و اکنون ماهها هست که در بازداشتگاه بسرمی برند .

قاچاقبران انسان بخوبی از قوانین استرالیا آگاه هستند که چه سرنوشتی درانتظارکسانی هست که این پناهجویان را بطور غیرقانونی وارد استرالیا می کنند وباید کسی که این کار را انجام می دهد مدت بسیارطولانی را درزندان سپری کند . درحقیقت مدت حبس یک فردی که دراسترالیا مرتکب قتل شده با کسی که قاچاق انسان انجام داده است هردو ۲۰ سال زندان اجباری می باشد .

این قاچاقبران انسان در اندونزیا آزاد می گردند و تاکنون درهیچ دادگاهی به اتهام قاچاق انسان محاکمه وزندانی نشده اند وبلکه با هیچ مرجع قانونی که ایشان را به دادگاه بکشاند مواجه نیستند .

درحال حاضر دولت استرالیا تعداد ۲۱۶ خدمه اندونزیایی که به اتهام قاچاق انسان روبروهستند دربازداشتگاه های این کشور نگهداری می کند.

گزارش بالا برگرفته از وب سایت  استرالیا هست که بتاریخ ۱۰ سپتامبر ۲۰۱۰ به نشررسیده است

+ نوشته شده در  2010/9/10ساعت   توسط جواد هزاره  | 

 

بعداز هفده روز اضطراب و بن بست سیاسی دراسترالیا نهایتا سرنوشت انتخابات استرالیا به دست ۳ تن از نمایندگان مستقل تعیین شد و حزب کارگر با حمایت دو تن از این نمایندگان مستقل توانست حدنصاب ۷۶ کرسی را برای تشکیل دولت آینده ی استرالیا به دست بیاورد.

شاید همگان براین باور بودند که دیگر کار حزب کارگر تمام شده است وباید قدرت سیاسی کشور را به ائتلاف حزب لیبرال ونشنال تحویل داده و موضع اپوزیسیون را برای سه سال آینده اتخاذ کند اما درمیان بهت وناباوری کارشناسان سیاسی و شهروندان استرالیا بازهم حزب کارگر به رهبری خانم گیلارد توانست موافقت نمایندگان مستقل و سبزهای را برای تشکیل دولت جلب نموده و از میدان انتخابات سربلند وپیروز بیرون بیاید.

برای روشن شدن اذهان خوانندگان عزیز باید عرض شود که تعداد کل کرسی هایی که کاندیدهای حزب کارگر دراین انتخابات بدست آورده اند ۷۲ کرسی می باشد ولی بعداز مذاکرات طولانی و پشت درهای بسته نهایتا ۳ تن از نمایندگان مستقل و نماینده ی حزب سبزها با خانم گیلارد به توافق رسیدند ورسما حمایت خویش را از حزب کارگر اعلام کردند لذا درطول سه سال آینده حیات سیاسی حزب کارگر به پایبندی این ۴ نماینده مستقل وسبزها گره خورده است وحتی اگر یکی از ایشان حمایت خود را از حزب کارگر ادامه ندهد باید شاهد انتخابات زودهنگام و فروپاشیدن دولت فدرال باشیم.

روی همین لحاظ قدرت سیاسی عملا در دست این چهارنماینده پارلمان می باشد و نظرات و دیدگاه های ایشان در دوام دولت آینده ی فدرال تعیین کننده و بسیار مهم می باشد .

این نمایندگان مستقل برای حمایت از حزب کارگر شروطی را تعیین کرده اند که ازجمله توسعه مناطق روستایی کشور و دسترسی به شبکه اینترنت پرسرعت و.. می باشند و دولت فدرال باید بطور حتم خواسته های ایشان را برآورده نماید تا ازحمایت این کاندیداها که از مناطق کمترتوسعه یافته ی استرالیا هستند برخوردار باشد وبتواند اداره ی کشور را تا سه سال آینده دردست داشته باشد.

این نمایندگان  مستقل شامل آقایان Tony Windsor, Rob Oakeshott, Andrew Wilkie  و آقای Adam Bandt که نماینده ی حزب سبزها هست می باشند.

برهمین اساس نظرات این نمایندگان مستقل درمسئله سیاست مهاجرتی کشور تعیین کننده خواهد بود و مخالفت یا موافقت ایشان با مسئله پناهجویان غیرقانونی می تواند یا زمینه ساز تغییرات مثبت به نفع مهاجرین باشد یا کاملا بر عکس این مسئله خواستار سخت گیری های بیشتر بر ورود غیرقانونی پناهجویان شوند.

خوشبختانه یکی از این نمایندگان به حزب سبزهای استرالیا تعلق دارد و تا آنجاییکه من درک کرده ام سیاست حزب سبزها اگرچه تاکنون قدرت چندانی را در معادلات سیاسی نداشته اند درکل تاکید زیادی بر رفتار انسان دوستانه با پناهجویان غیرقانونی داشته است .

بخاطرهمین مسئله حتی اگر همین نماینده ی حزب سبزها بخواهد با سیاست مهاجرتی دولت آینده مخالفت کند وخواستار سیاستی ملایم و انسان دوستانه با پناهجویان شود حزب کارگر ناچارهست که بخاطر دوام دولت و جلوگیری از فروپاشی دولت فدرال نظرات حزب سبزها را تا حدی تامین کند.

درحال حاضر پناهجویان افغانستانی همچنان در تعلیق بسرمی برند و درخواست های پناهندگی کسانی که بعد از تاریخ ۹ آپریل ۲۰۱۰ وارد استرالیا شده اند بررسی نمی شود و همگی دربلاتکلیفی مطلق قراردارند . با توجه به سیاست های گذشته ی حزب سبزها این احتمال وجود دارد که نماینده ی این حزب در پارلمان آینده ی استرالیا از دولت فدرال به رهبری خانم گیلارد بخواهد که به این وضعیت اسف بار پناهجویان افغانستان پایان داده و درخواست های ایشان را بررسی کند تا کسانیکه واجد شرایط پناهندگی به استرالیا هستند از بازداشتگاه ها خارج شده و درسرزمین استرالیا اقامت کنند.

درهرصورت گمان من این هست که بزودی شاهد یک سری تغییرات عمده در سیاست مهاجرتی دولت استرالیا خواهیم بود و با توجه به اهمیت نمایندگان مستقل و حزب سبزها دراین دولت فکرنکنم که دولت فدرال بخواهد کاری کند که موجبات اعتراض نمایندگان مستقل وخصوصا حزب سبزهارا فراهم کند.

باید منتظر نشست و دید که چه روزهایی در راه خواهد بود و پناهجویانی که شب وروزشان در بازداشتگاه های استرالیا منتظر تصمیم دولت استرالیا هستند چه سرنوشتی درانتظارشان می باشد.

نویسنده " مدیروبلاگ"

+ نوشته شده در  2010/9/8ساعت   توسط جواد هزاره  | 

 

نمایندگان مستقل پارلمان استرالیا آقایان Tony Windsor  و Rob Oakeshott درنهایت بعداز نزدیک به دوهفته  مذاکرات فشرده با هردوجناح اکثریت یعنی کارگر و ائتلاف لیبرال ونشنال امروز اعلام کرده اند که با حزب کارگر به رهبری خانم به توافق رسیده و حمایت خویش را ازوی  اعلام کرده وبه بن بست سیاسی کشور خاتمه دادند.

بعدازچهار شب وروز بلاتکلیفی و انتظار بالاخره آقایان Tony Windsor و  Rob Oakeshott امروز سه شنبه ۷ سپتامبر درمقابل رسانه ها ظاهر شده و اعلام کردند که قصد دارند از حزب کارگر و سیاست های ایشان حمایت کنند وبنابراین حزب کارگر که ۷۴ کرسی را بدست آورده بود با پیوستن این دو نماینده مستقل اکثریت لازم یعنی ۷۶ کرسی را برای تشکیل دولت فدرال آینده استرالیا بدست آورد.

اعلام تصمیم این دونماینده بعداز آن می آید که نماینده مستقل دیگر آقای Bob Katter هم امروز اعلام کرد که از ائتلاف لیبرال ونشنال حمایت می کند و تعداد کرسی های برنده شده توسط این ائتلاف از ۷۳ کرسی به ۷۴ کرسی رسید .

خانم Gillard هم امروز ساعت 4:15pm به وقت استرالیا با خبرنگاران ورسانه ها گفتگو خواهد کرد وپیرامون نحوه ی توافق با آقایان Tony Windsor و Rob Oakeshott را توضیح خواهد داد که چطور توانسته است که درمذاکره ی با این دو نماینده مستقل موفق شده و بار دیگر بعنوان نخست وزیر درمقام خود ابقا شود.

هر دونماینده مستقل هم تا امروز بعدازظهر درمقابل رسانه ها توضیح  دادند که چرا از حزب کارگر پشتیبانی می کنند و با این حزب ائتلاف کرده اند.

آقای Tony Windsor گفت که دلایل مهم برای حمایت از حزب کارگر سیاست ایشان درمسئله تغییرآب وهوا وگرم شدن زمین و مسئله زیربنای شبکه ملی هست و همچنین وی اظهارکرد که  درصورت حمایت وی از ائتلاف بازهم بن بست سیاسی ادامه پیدا می کرد و مسئله بحران سیاسی بیش از پیش بغرنج می شد.

وی همچنین از شهروندان استرالیا تقاضا کرد که بعنوان جزء اصلی کشور از سیاست های دولت کارگر آینده حمایت کنند و ازدولت فدرال رو ی برنگردانند.

آقای Windsor افزود که بعنوان کسی که ازبخشی از مردم استرالیا نمایندگی می کند این درخواست را ازشهروندان استرالیا می کند و در ساختن و پیش بردن اهداف ملی با رهبری دولت فدرال آینده همکاری خواهد کرد.

نماینده مستقل دیگر آقای Rob Oakeshott هم گفت که درمورد تصمیم خود بررسی های زیادی کرده و وی بیشتر بدنبال ائتلاف با دولتی پایدار می باشد که روابط خوبی با سبزها و سنای کشور داشته باشد.

Rob Oakeshott خاطرنشان کرد که بخاطر ائتلاف این دو نماینده مستقل با دولت کارگر یک وزارت برای ایشان پیشنهاد شده است ولی مشخص نکرد که کدامیک ازایشان این  سمت را خواهند داشت یا اینکه این مقام وزارت را خواهند گرفت یا خیر.

تصمیم این دونماینده مستقل پارلمان به بحران و بلاتکلیفی سیاسی هفده روزه بعداز برگزاری انتخابات فدرال در ۲۱ آگست پایان داد ولی اکنون سئوال این هست که این نمایندگان مستقل چه نقشی را در دولت آینده استرالیا وقدرت سیاسی کشور بازی خواهند کرد .

پارلمان جدید استرالیا احتمالا تا چند هفته ی دیگر آغاز به کار خواهد کرد و چیزی که مسلم هست این می باشد که ائتلاف شکست خورده ی لیبرال ونشنال هم بیکار نخواهند نشست و سیاست های دولت فدرال آینده به رهبری حزب کارگر را به چالش های خواهند کشید.

گزارش بالا برگرفته ازوب سایت   استرالیا هست که بتاریخ ۷ سپتامبر ۲۰۱۰ به نشررسیده است

+ نوشته شده در  2010/9/7ساعت   توسط جواد هزاره  | 

 

مقامات نیروی مرزبانی استرالیا اعلام کرده اند که یک فروند قایق دیگر پناهجویان را در آبهای این کشور متوقف کرده اند .

گشت دریایی HMAS Launceston این قایق را امروز صبح دوشنبه ۶ سپتامبر در شمال جزیره ی Ashmore درشمال غرب استرالیا متوقف کرده است .

وزیرامورداخله ی دولت فدرال استرالیا آقای Brendan O'Connor امروز دربیانیه خود گفت که تعداد ۶۰ پناهجو و ۲ خدمه ی اندونزیایی سواربراین قایق بوده اند.

این پناهجویان برای چک آپ پزشکی وامنیتی وهویتی به کمپ کریسمس اعزام خواهند شد . از زمان برگزاری انتخابات فدرال استرالیا درتاریخ ۲۱ آگست تاکنون ۸ قایق پناهجویان وارد آبهای استرالیا شده است .

درحال حاضر تعداد ۴۷۹۴ پناهجو در کمپ های داخل وخارج استرالیا بسرمی برند .

گزارش بالا برگرفته از وب سایت  استرالیا هست که بتاریخ ۶ سپتامبر ۲۰۱۰ به نشررسیده است

+ نوشته شده در  2010/9/6ساعت   توسط جواد هزاره  | 

 

Eugene Hurley اسقف اعظم کاتولیک های شهر Darwin می گوید مردم استرالیا باید بیاد داشته باشند که این فرصت خوبی برای ثابت کردن عطوفت وانسان دوستی استرالیایی ها نسبت به پناهجویان می باشد .

آقای Eugene Hurley این سخنان را بعداز آن می گوید که در هنگامیکه پناهجویان افغانستانی دروازه های الکترونیکی بازداشتگاه Darwin را شکسته و دست به یک تحصن صلح آمیز در حاشیه بزرگراه Stuart Highway  زده بودند تعدادی از شهروندان استرالیایی که از این منطقه عبورمی کردند جملات ناشایستی را به پناهجویان گفتند ازجمله اینکه shoot them  " به ایشان شلیک (فیر) کنید" یا back to where they came from "آنها را به جایی که ازآنجا آمده اند برگردانید" و ...

 ۸۲ پناهجوی افغانستانی که با شکستن دروازه های الکترونیکی بازداشتگاه Darwin موفق به عبوراز حصارهای امنیتی آنجا شدند با تحصن در حاشیه بزرگراه Stuart Highway  به مدت تقریبا ۸ ساعت نسبت به تصمیم اداره ی مهاجرت استرالیا درباره ی رد کردن درخواست های پناهندگی ایشان اعتراض کردند ودرنهایت پلیس موفق شد که ایشان را بدون درگیری وخشونت دستگیر کرده و بعداز بازرسی های بدنی ایشان را دریک مرکز امنیتی درداخل شهر Darwin برای مدت ۲۴ ساعت محبوس کرده و بعدا به کمپ Curtin درغرب استرالیا WA انتقال بدهد.

تحصن چندساعته پناهجویان توجه خبرنگاران وشهروندان استرالیایی را جلب کرد ولی اکثریت استرالیایی ها خطاب به نیروهای پلیس حاضردرمحل می گفتندکه ایشان را به جایی که از آنجا آمده اند بازگردانند.

اسقف Eugene Hurley می گوید که وی فکرمی کرد که مردم شهر Darwin قلب های مهربان تری داشته باشند وبه اخلاق وانسان دوستی بیشتر پایبند باشند.

Eugene Hurley افزود که من باوردارم که مردم شهر ما قلب مهربانی دارند و حاضر هستند که از حقوق بشر و پناهندگان حمایت کنند.

این مقام ارشد کلیسای کاتولیک استرالیا تاکید کرد که بیشتر از ۹۰٪ پناهجویان کسانی هستند که واقعا نیازمند حمایت و کمکهای بشردوستانه هستند.

اسقف اعظم Eugene Hurley خاطرنشان کرد که ما وظیفه داریم که با این پناهجویان رفتاری محترمانه و منصفانه داشته باشیم و به ایشان مانند بشری که مثل ما حق زندگی و حیات دارد انسان نگاه کنیم .

گزارش بالا برگرفته از وب سایت  استرالیا هست که بتاریخ ۶ سپتامبر ۲۰۱۰ به نشررسیده است

+ نوشته شده در  2010/9/6ساعت   توسط جواد هزاره  | 

 

همه ی دوستان و خوانندگان وبلاگ " مهاجرت به استرالیا " می دانند که من اهل نوشتن مقاله های سیاسی نیستم و ادعایی هم ندارم و بجز اطلاع رسانی کاری نمی کنم ,اما واقعه ی اسفناک و قابل تامل انفجارانتحاری درشهر کویته پاکستان که روزجمعه ۳ سپتامبر اتفاق افتاد مرا واقعا به این فکرانداخت که ما مردم تا کی باید آلت دست بیگانگان قرارگرفته و تاوانش را با خون جوانان خود پس بدهیم ؟

همه ما مطلع هستیم که دراین چندسال اخیر حملات انتحاری و انفجارها وترور در کشورپاکستان سیر صعودی داشته و متاسفانه اختلافات بین پیروان مذهب تشیع و تسنن بشدت افزایش پیدا کرده و هرازچندگاهی اخباری از کشته شدن مردم در این کشور منتشر می شود .

ترورهای هدف دار و انفجارهای وحشتناک دراجتماعات مذهبی درشهرکویته هر روز جان عده ای از مردم ما را می گیرد و باعث بیچاره شدن خانواده های مردم می شودکه انفجار روز جمعه هم باعث کشته وزخمی شدن عده زیادی از مردم هزاره کویته شد.

زمانیکه این عکسهای قربانیان این انفجار را می دیدم و چهره های هزاره گی ایشان را که درخون خود غلطیده اند را مشاهده کردم, ناخودآگاه این احساس به من دست داد که چرا ایشان باید برای حمایت از مردمی که هیچ شناختی ازمردم هزاره ندارند و حتی اگرهم داشته باشند برایشان اهمیتی ندارد در شرایط ناامن پاکستان باید به خیابانها ریخته و بخاطر تبلیغات مسموم و زهرآگین چهارتا انسان خودفروخته که ناموس وحیات شان را به کنسولگری ایران درکویته بخشیده اند جان شیرین خود را ازدست بدهند و زنان بیوه شوند و اطفال شان دراین ماه رمضان یتیم گشته و عیدفطرشان مبدل به عزا گردیده و بجای لباس عید باید رخت سیاه عزا وماتم را برتن کنند.

بخاطراین که این وبلاگ مخاطبان وخوانندگان زیادی دارد که عده زیادی شان هم ازکویته هستند, این مطلب را می نگارم و هدف من درد دل با قومای کویته گی هست .

مردم شریف هزاره کویته !

این را بدانید که درحال حاضر تمامی  منطقه ما که شامل ایران وپاکستان و کشور آبا واجدادی ما افغانستان می باشد, ازتمام حربه های سیاسی واجتماعی واقتصادی برای تضعیف جامعه هزاره وبطور تدریجی حذف فیزیکی وسیاسی مردم ما استفاده می کنند . متوجه باشید که ایران و تشیع ایرانی هیچ علاقه ای به مردم ما ندارد و این مطلب در تاریخ سه دهه اخیر ما به همه ثابت شده که دولت ایران تنها از مذهب مردم ما برای تضعیف موقعیت مردم هزاره استفاده کرده وهمیشه درکناردشمنان مردم ما بوده است .

یک عده بنام سید وملا و مذهبی که معیشت و نان خود را ازطریق جاسوسی و خبررسانی و تبلیغات برای منافع ایران در می آورند, همیشه بنام دایرکردن مجالس عزاداری و اجتماعات مذهبی وجهه ی بین المللی مردم هزاره را درمقابل جهانیان وغرب خدشه دار کرده و به این طریق می خواهندثابت کنند که مردم هزاره جیره خوار ونوکر ایران هستند که متاسفانه تاحدی هم تلاشهای شان موفق بوده است .

مردم ناآگاه وعوام الناس که متاسفانه ازباورهای اعتقادی ومذهبی شان همیشه سواستفاده می شود ,دراین حادثه روزجمعه بیشترین قربانیان را تشکیل دادند ولی اگر بازهم مردم ما ازخواب خرگوشی بیدارنشده و بازهم دنبال این چهارتا جاسوس و نوکر کنسولگری ایران را بگیرند باید منتظر انفجارات وقتل عام های بعدی باشند.

روز " قدس " ساخته و پرداخته ی ذهن یک انسان بیمار و رهبری دیکتاتور بود که اکنون خودش درکشور خودش مورد نفرت تمام هموطنان خود قراردارد, ولی چرا باید مردم هزاره که خود ازقربانیان سیاست های ایران هستند و اوضاع مهاجرین هزاره درایران هم شاهد برمدعای من هست این طور ساده لوحانه وبلکه به عبارت بهتر احمقانه فریب یک آخوند را می خورند که امامت جماعت کویته را بعهده گرفته و مانند یک فاحشه ی سیاسی درهر اجتماع مردم خود را فریب می دهد وایمان و شرف واعتقادش را به تومان های ایران فروخته است .

من بعنوان یک هزاره ,دلم مالامال درد شده و ازین جهل و بی خبری سیاسی مردم خودغمگین هستم به اطفالی فکرمی کنم که دیگر پدران خویش را نخواهند دید و همیشه با این سئوال مواجه هستند که چرا پدر من در روز قدس کشته شد ؟ چرا با زندگی خود این طور قمارزده و فریب شعارهای مذهبی را خورد وبه چه قیمتی جان شیرین خود را ازدست داد؟

به زنان جوانی می اندیشم که دیگر شوهران جوانشان به خانه بازنخواهند گشت و همیشه داغ ایشان را دردل خواهند داشت که چرا شوهرم مرا تنها گذاشت وچرا  وی درراهپیمایی روز قدس که برای اعراب هست و هیچ ربطی به مردم هزاره ندارد شرکت کرد؟

حال وروز مادرانی را تجسم می کنم که دیگر جگر گوشه های خویش را درخانه نمی بینند و اجساد پاره پاره شان را با دست خود تشییع کرده ودر قبر می گذارند و همیشه سئوال شان این خواهد بود که چرا جگرگوشه ی من کشته شد و چه کسی جوابگوی خون فرزند من خواهد بود؟

دولت ایران همواره سیاست فریبکارانه ای درمقابل مردم هزاره شیعه درافغانستان داشته است و همیشه زمانیکه این مردم بخاطر همان باورهای دینی و اشتراکات فرهنگی وزبانی به ایشان روی کردند, ایشان هیچ کمکی به مردم مانکردند بلکه درکوشش بودند که مردم ما را نابود سازند و ما می بینیم که با مردم هزاره مهاجر درایران چه کارها که نکردند ومی کنند.

دوستان عزیز ! هرکدام ازشما که درکویته هستید این وظیفه ورسالت را دارید که مردم عامه وبیسواد را ازین حقایق آگاه ساخته و نگذارید بیش ازاین با باورهای مذهبی ودینی ایشان بازی شده و خون شان درخیابانها به نفع دولت ایران که بعداز فاشیست های افغانستان دومین دشمن مردم هزاره هست بریزد.

قومای کویته  !

چرا زمانی که خون مردم هزاره ی شما درغرب کابل وبهسود ودایمیرداد می ریزد شما هیچ حرکتی را ازخودنشان ندادید و گویا که درخواب بسرمی بردید و ازهیچی خبر نداشتید وگوشهای شما سنگین شده بود ,اما اگرشما یک راهپیمایی به خاطرحمایت از مردم خود و ازخون خود در افغانستان می کردید ویک تن ازشما اگر دراین راه کشته می شد باورکنید تمام مردم هزاره درسراسرجهان ازشما تقدیر وتمجید می کردند.

امروز بروید وب سایت ها ووبلاگهای هزاره گی را بازکنید چه می بینید همه هزاره ها حرکت شما را درراهپیمایی روز تخیلی "قدس" محکوم می کنند و شما را بخاطر این ساده لوحی ملامت می کنند . وقتی مردم خود شما با این حرکت شما موافق نیستند پس از سایرمردم واز ایران چه انتظار دارید ؟

دیروز یک نظری را دریک وب سایت هزاره گی خواندم وآن این بود که درسالهای نه چندان دور یک خبرنگار از شهید بابه مزاری درمورد مسئله صلح اعراب وفلسطین سئوال می کند و ایشان جواب میدهد که وقتی ما کاری برای ایشان کرده نمی توانیم پس حرف مفت هم نمی زنیم .

واقعا شهید مزاری حرف درستی زده و بجای لاف زدن حقیقت را بیان کرده که مسئله فلسطین به مردم هزاره ای که خود گرفتار انواع مشکلات هستند هیچ ربطی ندارد .

بروید تاریخ را مطالعه کنید وبفهمید که چرا اعراب امروز با اسرائیل مشکل دارند وریشه اختلافات ایشان درکجا هست , اعراب خودشان زمین های خودرا به اسرائیل ها با قیمت های گرانی فروختند و اسرائیلی ها با زحمت وتلاش کشور را آباد کرده و چون اعراب این دورنگری را نداشتند بعدا متوجه شدند که اشتباه کردند و در صدد شدند که با زور و اسلحه زمین های خویش را که دیگر به ایشان تعلق نداشت بازپس بگیرند که هیچ عاقلی این مسئله را قبول ندارد که بعداز چندین سال دوباره زمینی را که خریده به مالک قبلی اش بازگرداند .

لذا ما نباید از مردمی که خود این اشتباه را مرتکب شده اند وهیچ کس دیگری دراین باره ملامت نیست حمایت کرده و جان خود را فدای کسانی کنیم که هیچ ارزشی برای خون و فداکاری ما قائل نیستند.

همین فلسطینی ها خود ازجمله مبغض ترین اعراب هستند که سایر اعراب ازایشان متنفرهستند اما صرفا بخاطر عرب بودن نمی خواهند این مسئله را آشکارکنند .

تمام کشورهای عربی هرسال به فلسطینی ها کمکهای مالی هنگفتی می کنند و زندگی میلیونها نفر از آنها را تقویت می کنند ولذا بعد ازگذشت چندین دهه مفت خوری ایشان دیگر هیچ کاری بجز تظاهرات و سنگ پراکنی بسوی سر بازان اسرائیلی نمی کنند ,زیرا که میدانند معاش ماهانه شان سرماه خواهد رسید وهیچ نگرانی بابت زندگی خانوادهایشان ندارند.

همین کشورهای عربی مانند عربستان و امارات متحده عربی  جز اولین کشورهایی بودند که گروه طالبان رابه عنوان دولت مشروع افغانستان به رسمیت شناخته و کمکهای میلیونی به ایشان کرده تا هرچه بیشترهزاره های افغانستان را قتل عام کرده و ریشه تشیع و به قول ایشان رافضی ها را درافغانستان خشک کنند.

ازسوی دیگر مهاجرین هزاره درایران هم بابدترین توهین ها وتحقیر ازسوی دولت این کشور روبروهستند و این ها به عنوان آدم حساب نمی کنند و کارگران افغانستانی را از پشت بام ها به زمین پرت می کنند و مانع تحصیل کودکان هزاره دراین کشور می شوند وهرچه ازرفتاربرادرانه ی دولت ایران با مهاجرین هزاره بگوییم کم گفتیم .

مردم هزاره کویته !

شما جزئی از پیکر جامعه هزاره هستید و خوب شما خوب مردم ما هست وبد شما هم برای ما بد وسرشکستگی هست لذا سعی کنید که باورهای غلط و تک روی را کنارگذاشته وکمی با سایر مردم خود هماهنگ حرکت کنید که مردمان دیگر احساس کنند که شما تنها نیستید و میلیونها هزاره دیگر درسراسرجهان با شما هستند.

روشنفکران وجوانان عزیز ما این رسالت را دارند که روشنگری کرده و توده های مردم عامه وبیسواد را ازحوادث وواقعیت های روز آگاه ساخته و توطئه های دشمنان را خنثی کرده وعوامل جاسوس ایران را همه رسوا کرده وبه همه معرفی کنند ونگذارند که بیشترازین با احساسات وباورهای مذهبی وحیات مردم هزاره کویته بازی شود.

مردم ما درکویته که اقلیت هستند نباید با تحریک کردن اکثریت سنی و جدیدا وهابی ها وبرگزاری این چنین مراسم هایی که درهیچ کشور مسلمان وعربی وجود ندارد, خون خود را بیهوده بر زمین بریزند وهیچ دستاوردی بجز بدبختی بیشتر نخواهد داشت .

اینها فقط درد دل من با شما دوستان عزیز بود وگرنه شما می دانید که این یک وبلاگ خبررسان هست نه سیاسی اما چون این مسئله واقعا دیگر خارج از تحمل بود ناچار شدم این مقاله کوتاه را بنویسم .

نویسنده " مدیروبلاگ"

+ نوشته شده در  2010/9/5ساعت   توسط جواد هزاره  | 

 

گشت دریایی استرالیا یک فروند قایق دیگر را درحالیکه درفاصله ی نزدیکی با جزیره ی کریسمس قرارداشته است درآبهای این جزیره متوقف کرده است .

براساس اعلان رسمی وزارت امورداخله ی استرالیا گشت دریایی HMAS Glenelg این قایق را صبح امروز ۳ سپتامبر درآبهای شمال جزیره ی کریسمس متوقف نمود.

بنابر اعلان وزارت داخله دولت فدرال استرالیا تعداد ۵۹ پناهجو و ۲ خدمه ی اندونزیایی سواربراین قایق بودند که برای چک آپ پزشکی و امنیتی و هویتی و طی سایر پروسه ها به بازداشتگاه کریسمس آیلند منتقل خواهند شد.

گزارش بالا برگرفته ازوب سایت  استرالیا هست که بتاریخ ۳ سپتامبر ۲۰۱۰ به نشررسیده است

+ نوشته شده در  2010/9/3ساعت   توسط جواد هزاره  | 

 

مقامات اداره ی مهاجرت استرالیا تایید کردند که پناهجویان افغانستانی که در شکستن درهای الکترونیکی بازداشتگاه Darwin درشمال استرالیا دست داشته اند به بازداشتگاه Curtin در غرب استرالیا WA منتقل خواهند شد.

نزدیک به ۸۰ پناهجوی افغانستانی که در جریان اعتراض روز چهارشنبه گذشته ۱ سپتامبر شرکت داشته اند بعداز ختم اعتراض وتحصن صلح آمیزشان به یک مرکز امنیتی در شهر Darwin استرالیا منتقل شده اند و مدت ۲۴ ساعت را درآنجا بسربردند.

صبح روزچهارشنبه ۱ سپتامبر بیش از ۹۰ نفر از پناهجویان افغانستانی که بعضی ازایشان نزدیک به ۱۰ ماه هست که در بازداشتگاه Darwin بسرمی برند با شکستن دو دروازه ی الکترونیکی و حصارهای فلزی ازبازداشتگاه فرارکرده و در حاشیه بزرگراه دست به اعتراض و تحصن صلح آمیز زدند.

پناهجویان با تحصن در زیر آفتاب شدید وداغ به مدت ۷ ونیم ساعت اعتراض خود را درآنچه رد شدن درخواست های پناهندگی شان اعلام کردند ادامه دادند و این درحالی بود که همه ی ایشان به خاطر ماه رمضان که مسلمان ها روزه می گیرند ازخوردن و آشامیدن خود داری کردند و درنتیجه ۵ تن از ایشان بخاطر وخیم شدن حال شان به شفاخانه Royal Darwin Hospital منتقل شدند.

بعضی از پناهجویان ادعا کردند که درصورت بازگشت به افغانستان بطورحتم بدست طالبان به قتل خواهند رسید و هیچ امنیتی در کشور خود ندارند.

اداره ی مهاجرت استرالیا تاکنون درباره ی اینکه چه تعداد از پناهجویان معترض به بازداشتگاه Curtin در غرب استرالیا WA منتقل خواهند شد جزئیاتی را ارائه نکرده است اما Sandi Logan سخنگوی این اداره گفت که جزئیات بیشتر را امروز درجریان مصاحبه مطبوعاتی در شهر ارائه خواهند کرد.

آقای Sandi Logan همچنین تاکید کرد که انتقال پناهجویان به بازداشتگاه هیچ ارتباطی با مجازات کردن این پناهجویان معترض ندارد .

رادیوی ABC اعلام کرده است که این پناهجویان توسط پلیس ایالت شمالی در ۱۲ موتر ( اتومبیل) سوارشده و بعد از انتقال به RAAF base شهر Darwin به یک طیاره (هواپیما) جابجا شده تا به بازداشتگاه Curtin در غرب استرالیا WA منتقل گردند.

این درحالی هست که وزیرامورمهاجرت استرالیا آقای روزچهارشنبه گفته بود که احتمال دارد برخی از پناهجویان بخاطر شکستن دروازه های الکترونیکی و نقض قوانین استرالیا برای محاکمه به دادگاه معرفی شوند .

اما تاکنون واضح نشده است که آیا پناهجویی برای محاکمه به دادگاه ارسال خواهد شد یا خیر.

تحقیقات پلیس فدرال برای روشن شدن اینکه چطوراین پناهجویان توانستند از حصارهای فلزی و دروازه های الکترونیکی بازداشتگاه Darwin عبور کنند ادامه دارد  . این سومین باردر چندهفته ی اخیر هست که بازداشت شدگان دربازداشتگاه Darwin دست به اعتراض و شورش می زنند.

گزارش بالا برگرفته از وب سایت  استرالیا هست که به تاریخ ۳ سپتامبر ۲۰۱۰ به نشررسیده است

+ نوشته شده در  2010/9/3ساعت   توسط جواد هزاره  | 

 

مقامات دولت فدرال استرالیا می گویند که یک فروند قایق پناهجویان را در آبهای نزدیک به جزیره ی کریسمس آیلند درشمال غربی استرالیا متوقف کرده اند.

بنا براعلان رسمی وزارت امورداخله ی استرالیا این قایق که حامل ۸۴ پناهجو و ۳ خدمه ی اندونزیایی بوده است امروز صبح درنزدیکی جزیره کریسمس توسط گشت HMAS  Glenelg  دریایی متوقف شده است .

این گروه از پناهجویان برای چک اپ امنیتی وهویتی و پزشکی به کمپ کریسمس منتقل شده اند .

براساس این گزارش تعدادزیادی اطفال وزنان هم دراین قایق بوده اند که به همراه سایر پناهجویان به کمپ انتقال داده شدند.

تعداد ۶ قایق در ظرف چهار روز گذشته وارد آبهای استرالیا شده اند و ازشروع سال ۲۰۱۰ تاکنون تعداد ۹۴ قایق بطورغیرقانونی وارد کشوراسترالیا شده اند .

گزارش بالا برگرفته از وب سایت  استرالیا هست که بتاریخ ۱ سپتامبر ۲۰۱۰ به نشررسیده است

+ نوشته شده در  2010/9/1ساعت   توسط جواد هزاره  | 

 

پلیس استرالیا پناهجویان معترضی را که امروز صبح از بازداشتگاه Darwin فرارکرده ودر شاهراه Stuart Highway  مقابل بازداشتگاه دست به تحصن واعتراض زده بودند را بخاطر آنچه نگرانی از مسلح بودن برخی ازایشان خوانده بودند بازرسی بدنی کرده است .

ده ها تن ازپناهجویان افغانستانی  که اخیرا درخواست های پناهندگی شان ازسوی اداره ی مهاجرت استرالیا رد شده است امروز صبح از بازداشتگاه Darwin بیرون شده و با برافراشتن پلاکارد هایی اعتراض خود را به نتیجه منفی درخواست هایشان ازسوی اداره ی مهاجرت اعلام کردند.

 این پناهجویان  افغانستانی خیابان اصلی Stuart Highway  مقابل بازداشتگاه را با نشستن وتحصن مسدود کرده بودند و پلیس محلی تلاش کرده که پناهجویان را متقاعد به بازگشت کند و مانع تظاهرات صلح آمیز ایشان درمقابل بازداشتگاه شود .

خبرنگاران و رسانه ها براساس دستور پلیس حق نداشتند به گروه معترض پناهجویان نزدیک شوند اما آنها شنیدند که یکی از افسران پلیس که با پناهجویان مذاکره می کرد به آنها گفته بود که ما نگران این هستیم که شاید بعضی ازشما مسلح به اسلحه باشید و برای همین خبرنگاران و رسانه ها نمی توانند برای تهیه گزارش ومصاحبه به شما نزدیک شوند.

افسرپلیس که با کمک مترجم با پناهجویان سخن می گفت ازایشان درخواست کرد که آرامش خود را حفظ کرده و ازهرگونه حرکت خشونت آمیز پرهیز نمایند و به ایشان گفت که از اعتراض صلح آمیز شان تشکر می کند ولی  مسئله شما اکنون مربوط به پلیس هست و شما باید به داخل بازداشتگاه برگردید.

 این پناهجویان که در حاشیه بزرگراه ( اتوبان)  Stuart Highway دست به اعتراض وتحصن زده بودند همه ی شان براساس اینکه ماه رمضان هست روزه دار بودند و پلیس بخاطر اینکه احتمال دارد بخاطر نشستن در زیر آفتاب دچارضعف و ناراحتی شوند به ایشان بوتل های آب تعارف کرد.

بعضی از پناهجویان معترض گفتند که اگر ایشان بزور به افغانستان بازگردانده شوند در آنجا توسط طالبان کشته خواهند شد . پناهجویان پلاکارد هایی را که نوشته بودند حمل می کردند که برروی ایشان جملاتی ازین مانند We need protection not detention " ما نیازمند حمایت هستیم نه بازداشتگاه" یا Show us mercy "رحم وانسانیت را به مانشان بدهید" را نوشته بودند.

خبرنگاران که با بعضی از پناهجویان گفتگو کردند می گویند که ایشان گفتند که دولت استرالیا به ما گفته است که ما واجد شرایط برای کسب پناهندگی در استرالیا نیستیم و مارا می خواهند به افغانستان بازگردانند.

 ذوالفقار کاظمی یکی از پناهجویان به خبرنگاران گفت که درصورتیکه ما به افغانستان برگردیم طالبان سرما را بخاطر هزاره بودن وشیعه بودن قطع خواهند کرد .

حسین علی یکی دیگر از پناهجویان هم اضافه کرد که وی اخیرا ازطالبان پیام تهدید آمیزی دریافت کرده است که درصورت بازگشت وی به کشور طالبان او را بقتل خواهند رسانید.

سخنگوی اداره ی مهاجرت گفته است که وی نمی تواند جزئیات پرونده های پناهجویان را تشریح کند اما هر اقدام وتصمیمی که این اداره  اتخاذ کرده است براساس شواهد ومدارک موجود و وضعیت افغانستان بوده است .

این سخنگو همچنین اظهار داشت که ما درتلاش هستیم که این وضعیت را مدیریت وکنترل کنیم وایشان را به داخل بازداشتگاه برگردانیم .

وی افزود که تحقیقات ما نشان خواهد داد که چند نفر ازپناهجویان توانسته اند که از دیوارهای فلزی و امنیتی بازداشتگاه Darwin عبور کرده اند و کسی فرارکرده است یا خیر.

همچنین این سخنگوی اداره ی مهاجرت گفت که براساس یافته های وی تعداد این معترضین بین ۶۰ تا ۷۰ نفر هستند که همگی از کشور افغانستان می باشند.

این درحالی هست که پلیس محلی پیش تر گفته بود که تعداد ایشان ۹۲ نفرمی باشد که از اتباع افغانستان می باشند.

بازداشتگاه Darwin که درشمال استرالیا واقع می باشد درطی هفته های اخیر چندین بار دستخوش شورش وناآرامی شده است که در روز یکشنبه گذشته هم بازداشت شدگان اندونزیایی دست به شورش زده بودند.

گزارش بالا برگرفته از وب سایت  استرالیا هست که بتاریخ ۱ سپتامبر ۲۰۱۰ به نشررسیده است

+ نوشته شده در  2010/9/1ساعت   توسط جواد هزاره  | 

 

وزارت امورداخله ی استرالیا امروز سه شنبه ۳۱ آگست اعلام کرد که یک فروند قایق دیگر را درآبهای جزیره ی کریسمس متوقف شده است .

به گفته ی آقای Brendan O'Connor وزیرامورداخله ی استرالیا این قایق که حامل ۳۳ پناهجو و ۲ خدمه ی اندونزیایی هست امروز صبح ۳۱ آگست درآبهای شمال جزیره ی کریسمس توسط گشت دریایی HMAS Glenelg متوقف شده است .

براساس اعلان رسمی وزارت داخله استرالیا سرنشینان این قایق برای چک آپ پزشکی و امنیتی و هویتی به کمپ کریسمس منتقل خواهند شد .

این نود وسومین قایقی هست که از شروع سال ۲۰۱۰ تاکنون وارد استرالیا می شود.

گزارش بالا برگرفته از وب سایت  استرالیا هست که بتاریخ ۳۱ آگست ۲۰۱۰ به نشررسیده است

+ نوشته شده در  2010/8/31ساعت   توسط جواد هزاره  | 

 

دولت ایالتی  شمال استرالیا و پلیس فدرال درحال بازجویی برای روشن کردن دلایل وقوع شورش بازداشت شدگان در بازداشتگاه Darwin درشمال استرالیا هستند.

روز یکشنبه ۲۹ آگست بیش از ۱۰۰ نفر از بازداشت شدگان اندونزیایی که به اتهام همکاری با قاچاقیان انسان در بازداشتگاه Darwin بسرمی برند با بالا رفتن و تحصن در پشت بام شورش و بی نظمی را دراین بازداشتگاه شروع کردند.

خدمه های اندونزیایی همچنین با آتش زدن اموال وامکانات بازداشتگاه وبیرون کردن سایر پناهجویان بازداشت شده سه کمپوند این بازداشتگاه را متصرف شده و با نیروهای امنیتی مسئول بازداشتگاه Darwin درگیر شدند.گارد ویژه امنیتی وضعیت بازداشتگاه را در روز یکشنبه اضطراری اعلام کرده و در صدد جلوگیری از گسترش شورش برآمدند.

همچنین گزارش ها حاکی از زخمی شدن تعدادی از شورشیان دارد که اداره ی مهاجرت استرالیا ایشان رابرای مداوا به شفاخانه های نزدیک به بازداشتگاه انتقال داده اند.

بازداشتگاه Darwin درشمال استرالیا واقع می باشد و بیش از ۵۰۰ پناهجو و خدمه ی اندونزیایی درآنجا درحالت بازداشت بسرمی برند و این دومین شورش اندونزیایی ها در هفته های اخیر می باشد.

این بازداشت شدگان اندونزیایی در اعتراض به آنچه طولانی بودن دوره ی محاکمه و بلاتکلیفی خود خوانده اند دست به شورش و تخریب اموال و امکانات کمپ زدند.

پلیس و اداره ی مهاجرت سایر پناهجویان را که ازعمدتا ازاتباع افغانستان می باشند را به قسمت های دیگر بازداشتگاه منتقل کرده است .

اداره ی مهاجرت استرالیا امروز اعلام کرد که درحال حاضر وضعیت بازداشتگاه Darwin به حالت عادی بازگشته است و نیروی های امنیتی اوضاع را تحت کنترل خویش دارند.

گزارش بالا برگرفته از وب سایت  استرالیا هست که بتاریخ ۳۰ آگست ۲۰۱۰ به نشررسیده است  

+ نوشته شده در  2010/8/30ساعت   توسط جواد هزاره  | 

 

یک فروند قایق دیگر که حامل ۳۷ پناهجو می باشد درآبهای شمال جزیره ی کریسمس آیلند توسط گشت های دریایی استرالیا متوقف شده است .

به گفته ی وزیر امورداخله ی دولت فدرال استرالیا آقای Brendan O'Connor این قایق صبح روز شنبه ۲۸ آگست توسط گشت دریایی HMAS Glenelg استرالیا متوقف گردیده است.

بنابراعلان رسمی دولت استرالیا تعداد ۳۷ پناهجو و ۲ خدمه ی اندونزیایی سواربراین قایق بوده اند که برای چک آپ پزشکی وامنیتی وهویتی به کمپ کریسمس منتقل خواهند شد.

بیش از ۸۰ قایق که بطورغیرقانونی وارد آبهای استرالیا شده بودند ازشروع سال جاری ۲۰۱۰ تاکنون توسط نیروی دریایی استرالیا متوقف شده اند.

گزارش بالا برگرفته ازوب سایت  استرالیا هست که بتاریخ شنبه ۲۸ آگست ۲۰۱۰ به نشررسیده است

+ نوشته شده در  2010/8/28ساعت   توسط جواد هزاره  | 

 

به گفته ی مقامات دولت فدرال استرالیا یک فروند قایق که حامل ۳۶ پناهجو می باشد در آبهای شمال غربی استرالیا متوقف شده است .

آقای Brendan O'Connor وزیرامورداخله ی استرالیا امروزدرگفتگو با رسانه ها جمعی اعلام کرد که این قایق امروز صبح ۲۷ آگست درنزدیکی جزیره ی Scott Reef درشمال غربی استرالیا توسط گشت دریایی HMAS Pirie متوقف شده است .

به گفته ی آقای O'Connor تعداد ۳۶ پناهجو و ۲ خدمه ی استرالیایی سواربراین قایق بوده اند که برای چک آپ پزشکی وامنیتی و هویتی به کمپ کریسمس آیلند منتقل خواهند شد.

گزارش بالا برگرفته از وب سایت  استرالیا هست که بتاریخ ۲۷ آگست ۲۰۱۰ به نشررسیده است

+ نوشته شده در  2010/8/27ساعت   توسط جواد هزاره  | 

 

 

با توجه به شرایط بوجود آمده در انتخابات فدرال و به حدنصاب نرسیدن هردوحزب اکثریت درپارلمان استرالیا برای تشکیل دولت آینده بهتر این هست که توضیحاتی برای روشن شدن ابعاد این مسئله ارائه شود.

پارلمان معلق چه معنا دارد؟

درمعنای کلمه ای پارلمان معلق به این معنا هست که هیچکدام ازاحزاب نتوانند 50% +1  کرسی های پارلمان را بدست بیاورد و هیچ حزبی نتواند به نصاب تعیین شده و حمایت نمایندگان سایر احزاب ویا نمایندگان مستقل را نائل شود دراصطلاح سیاسی به آن " پارلمان معلق " گفته می شود.

این حمایت می تواند دراثرمذاکره با ائتلاف احزاب مخالف ویا اقلیت های نمایندگان پارلمان بدست بیاید تا حد نصاب نیم کرسی های پارلمان (50% + 1 )را بدست بیاورد تا حزب دارای اکثریت گردد وبتواند دولت آینده را تشکیل بدهد.

 چطور این اتفاق برای انتخابات استرالیا افتاد؟

پارلمان استرالیا دارای ۱۵۰ کرسی می باشد که هرحزبی که بخواهد قدرت را در دست بگیرد باید حداقل نیم(%50 +1)  این تعداد کرسی را داشته باشد تا براساس قانون استرالیا بتواند دولت آینده را تشکیل بدهد .

درانتخابات ۲۱ آگست هیچ یک ازاحزاب کارگر و ائتلافیون ( لیبرال ونشنال) نتوانستند این حدنصاب را بدست بیاورند. درعوض این احزاب اکثریت مجبور خواهند بود تا با سه نماینده مستقل  Tony Windsor, Bob Katter و Rob Oakeshott  وهمچنین نماینده حزب سبزها Adam Bandt که ازشهر ملبورن انتخاب شده است به مذاکره بپردازند تا شاید درصورت موافقت بتوانند اکثریت تعیین شده یعنی (50% +1) را بدست آورده وحق تشکیل دولت را دریافت کنند.

Andrew Wilkie چهارمین نماینده ی مستقل احتمالا کسی هست که درصورت توافق سایر نمایندگان مستقل با یکی ازاحزاب اکثریت ( کارگر و ائتلافیون ) به همان سو گرایش خواهد داشت . وی کسی هست که دررقابت تنگاتنگ با حزب کارگر توانست کرسی شهر Denison را درایالت Tasmania بدست بیاورد.

تا هنوز دقیقا مشخص نشده است که حزب کارگر و ائتلافیون چه تعداد کرسی را درنهایت از آن خود خواهند کرد چرا که ازیکسو شمارش آرا به پایان نرسیده است و هردوطرف شدیدا درحال مذاکره با نمایندگان مستقل پارلمان هستند و همچنین این که ازمیان ۵ کرسی باقیمانده که تاهنوز مشخص نشده است که چه تعداد به ایشان تعلق خواهد گرفت.

 چه اتفاقی رخ خواهد داد؟

هردوطرف ( حزب کارگر وائتلافیون) تلاش می کنند تا نمایندگان مستقل وهمچنین نماینده ی حزب سبزها را مجاب کرده تا با ایشان ائتلاف واتحاد کنند تا اینکه یکی ازین دوگروه اکثریت ( کارگر وائتلافیون) بتوانند ضرورت (50%+1) کرسی را تهیه کرده ودرصحن پارلمان قدرت را بدست بگیرد ودولت را تشکیل بدهد.

یا اینکه یکی ازاحزاب بتواند ۵ کرسی باقیمانده را بدست بیاورد . گروه نمایندگان مستقل گفته اند که باید باهردوطرف اکثریت ملاقات کنند وبرنامه ها وپلان های کاری ایشان را بشنوند تا بعدا درمورد ائتلاف با یکی از دوطرف تصمیم بگیرند.

 چه کسی اداره کشور را درمدتی که پارلمان معلق هست بدست خواهدداشت؟

خانم Julia Gillard بعنوان سرپرست مقام نخست وزیری و وزرای فعلی هم بعنوان سرپرست های وزارت خانه های کشور از زمان برگزاری انتخابات تا تعیین دولت آینده استرالیا باقی خواهند ماند.

این ترکیب تا زمانی که این مشکل ( پارلمان معلق) ادامه داشته باشد باقی خواهند ماند تا اینکه یکی ازطرف های سیاسی کشور فرماندارکل استرالیا خانم Quentin Bryce را برای تصمیم گیری نهایی قانع سازد.

نقش فرماندارکل استرالیا (governor-general )چه می باشد؟

کارشناسان قانون اساسی می گویند هیچ نکته روشن و صریحی درباره پارلمان معلق درقانون استرالیا وجود ندارد اما درهنگام بروز این چنین شرایطی معمولا تحت قوانین نانوشته ای که براساس قانون انگلستان هست مشکلاتی از این قبیل حل شده است .

با وجود اینکه این قوانین نانوشته هست  اما دقیقا بر روی شان فکر و بررسی گردیده و بخوبی اجرا شده است .

برطبق این قوانین نانوشته مقام فرماندار کل برطبق مشورت سرپرست مقام نخست وزیری عمل می کند.اگر خانم Julia Gillard قادرباشد که با نمایندگان مستقل وهمچنین نماینده ی حزب سبزها به توافق برسد وی به فرماندار کل خانم Quentin Bryce توصیه خواهد کرد که وی قصد تشکیل دولت را دارد.

فرماندارکل خانم Quentin Bryce هم جلسه سوگند نخست وزیر را با وزرایش برگزارخواهد کرد و درادامه نخست وزیر واعضای کابینه به صحن پارلمان خواهند رفت تا بر طبق سنت رای اعتماد اکثریت پارلمان را بدست بیاورد که قبلا با وی ائتلاف کرده اند اگرچه این مسئله بطورقطع با واکنش های غیرصمیمانه ی ائتلافیون( لیبرال ونشنال ها ) درپارلمان روبروخواهد شد.

دولت تازه نیازمند حمایت حداقل ۷۶ عضو پارلمان هست که بتواند  دولت مشروعیت خود را بدست بیاورد.

ازسوی دیگر اگر ائتلافیون ( لیبرال و نشنال) واضح سازند که می توانند با حمایت حداقل ۷۶ عضو پارلمان دولت را تشکیل بدهند اتفاقی که روی خواهد داد این هست که خانم Julia Gillard باید استعفا دهد و از فرماندار کل خانم Quentin Bryce بخواهد که آقای Tony Abbott رهبر حزب لیبرال را بعنوان نخست وزیر دولت آینده ملاقات کند تا مراسم سوگند دولت آینده و کابینه ی آن انجام شود.

آیا این وضعیت دراسترالیا بی سابقه هست ؟

این اولین پارلمان معلقی هست که ازسال ۱۹۴۰ تاکنون در تاریخ استرالیا  اتفاق افتاده است .

درآن موقع آقای Robert Menzies قادربود که یک دولت ائتلافی را تشکیل بدهد متعاقبا دولت ائتلافی حمایت بخشی از اعضای ائتلافی به رهبری را درنیمه ی سال ۱۹۴۰ ازدست داد و دو تن از نمایندگان مستقل حمایت خود را از حزب کارگر اعلام کردند ودرنتیجه آقای John Curtin  از حزب کارگر توانست نخست وزیر شود.

اگرچه استرالیا دارای تجربیاتی درزمینه پارلمان معلق داشته که در دولت های اقلیت ایالتی رخ داده است .

انتخابات اخیر ۲۰۱۰  در ایالت Tasmanian  که منجر به یک پارلمان معلق ایالتی شد ولی حزب کارگر توانست درائتلاف با دو تن ازنمایندگان حزب سبزها دولت ایالتی را تشکیل بدهد.

درسال ۲۰۰۸ درانتخابات دولت ایالتی درغرب استرالیا (Western Australian )بازهم نتیجه یک پارلمان بدون اکثریت بود که درآنزمان حزب لیبرال موفق شد که با حمایت حزب National و سه تن  ازنمایندگان مستقل پارلمان ایالتی دولت را به رهبری Colin Barnett ازحزب لیبرال تشکیل بدهد.

درسال ۲۰۰۲ در ایالت South Australian بعداز معلوم شدن نتیجه ی انتخابات ایالتی و بوجود آمدن یک پارلمان ایالتی معلق آقای Mike Rann  با شریک کردن یک نماینده ی حزب و یک نماینده مستقل ازپارلمان ایالتی دولت خود را تشکیل بدهد .

نقش نمایندگان مستقل درتشکیل دولت آینده

براساس دموکراسی که دراسترالیا حاکم هست دولت ها براساس میزان حمایت نمایندگان پارلمان تشکیل می شوند و این طور به نظر می رسد که بعداز بوجود آمدن حالت فعلی ( پارلمان معلق ) دولت آینده ی استرالیا باید با مشارکت نمایندگان مستقل و همچنین نماینده حزب سبزها تشکیل شود.

تصمیم اعضای پارلمان برچه مبنایی می باشد؟

هریک از اعضای پارلمان استرالیا می توانند به حمایت از هر حزب اکثریت به هردلیلی که دارند بپردازند.

بهرحال احتمال دارد که اصرار شود که تعداد کرسی های بدست آمده توسط احزاب اکثریت ومیزان رای هایی که به هریک ازسوی شهروندان استرالیا داده شده هم شمرده شود تا معلوم شود که چه حزبی توانسته است که تعداد بیشتری رای را بخود اختصاص بدهد اگرچه این مسئله تعیین کننده نیست وباید دولت آینده درهرحال دارای حمایت حداقل ۷۶ تن از اعضای پارلمان باشد.

تنها نماینده ی راه یافته ازسوی حزب سبزها آقای Adam Bandt قبل ازانتخابات تذکر داده بود که وی از دولت ائتلافیون ( لیبرال ونشنال) حمایت نخواهد کرد و لذا انگیزه های وی بسیار واضح هست که ائتلافیون را حمایت نخواهد کرد و احتمالا با حزب کارگر متحد خواهد شد.

سه تن از نمایندگان مستقل آقایانTony Windsor, Bob Katter و Rob Oakeshott هم گفته اند که قبل از اتخاذ هرگونه  تصمیم باید با احزاب اکثریت پشت درهای بسته ملاقات کنند.

آیا احتمال برگزاری انتخابات مجدد می باشد؟

برگزاری انتخابات مجدد بخاطر بعضی از قوانین ومعاهده ها بسیار ضعیف می باشد و معاهده هم این هست که پارلمان باید یک فرصت کافی برای هردو جناح سیاسی بدهد که نتوانسته اند حد نصاب قانونی یعنی داشتن حمایت حداقل ۷۶ تن ازاعضای پارلمان را بدست بیاورند تا شاید بتوانند حمایت اعضای مستقل واحزاب کوچکتر را برای تشکیل یک دولت ائتلافی را جلب کرده و این مشکل حل شود.

اما درصورت به نتیجه نرسیدن مذاکرات احزاب اکثریت وعدم توافق ایشان با نمایندگان مستقل واحزاب اقلیت فرماندارکل استرالیا خانم Quentin Bryce گزینه ی دیگری را نخواهد داشت و انتخابات مجددا برگزارخواهدشد.

حل این مسئله چقدر طول خواهد کشید؟

ازلحاظ تکنیکی مهلت ادامه ی این بلاتکلیفی و بن بست سیاسی بستگی به این هست که پارلمان  جدید چه زمانی رسما آغازبکارنماید .

براساس قانون پارلمان باید درمدت ۳۰ روز بعدازانجام شدن انتخابات تشکیل شود و رسما جلسات پارلمانی شروع شود ولی آخرین مهلت برای تشکیل جلسات پارلمان ۲۷ اکتبر هست و این بدین معنی هست که جلسات پارلمانی باید از اول نوامبر شروع شود ولی درحقیقت فشارزیادی خواهد بود که این مسئله و بلاتکلیفی باید خیلی زودتر از تاریخ ذکر شده حل گردد.

 مقاله ی بالا برگرفته ازوب سایت  استرالیا هست که بتاریخ ۲۳ آگست ۲۰۱۰ به نشررسیده است

+ نوشته شده در  2010/8/23ساعت   توسط جواد هزاره  | 

 

یک فروند قایق دیگر هم درآبهای شمال غربی استرالیا روزیکشنبه ۲۲ آگست  توسط گشت دریایی استرالیا متوقف شده است .

بنا به اعلان رسمی دولت فدرال استرالیا این قایق بعدازظهر یکشنبه ۲۲ آگست درآبهای شمال شرقی جزیره ی Scott Reef در دریای تیمور توسط گشت هوایی استرالیا شناسایی وبعدا توسط گشت دریایی متوقف شده است .

مقامات همچنین اعلام کرده اند که تعداد ۲۰ پناهجو و یک خدمه ی اندونزیایی سواربراین قایق بوده اند که همگی برای چک آپ پزشکی وامنیتی وهویتی به کمپ کریسمس منتقل خواهند شد.

گزارش بالا برگرفته ازوب سایت استرالیا هست که بتاریخ ۲۲ اگست ۲۰۱۰ به نشررسیده است

+ نوشته شده در  2010/8/23ساعت   توسط جواد هزاره  | 

 

بنابر اعلام مقامات اداره ی مهاجرت استرالیا یک پناهجوی افغانستانی در روزیکشنبه ۲۲ آگست در بازداشتگاه Curtin در غرب استرالیا جان باخته است .

این مرد که ۳۰ سال سن داشته است شنبه بعدازظهر توسط کارکنان بازداشتگاه پیداشده و فورا به بیمارستان(شفاخانه) شهر Derby درنزدیکی Curtin منتقل شده بود.

بعدا بخاطر وخیم بودن وضعیت این پناهجو را روز یکشنبه به بیمارستان Sir Charles Gairdner شهر Perth درغرب استرالیا انتقال داده می شود اما کمی بعد این پناهجو دربیمارستان فوت می کند.

مقامات اداره ی مهاجرت استرالیا  می گویند که درابتدا حال این پناهجو به حدی خراب نبوده است که بمیرد اما درروز یکشنبه دچار یک حالت وخیم شده و نهایتا فوت می کند.

پزشک قانونی ایالت استرالیا غربی WA برای بررسی جزئیات این مسئله وارد عمل شده است تا مشخص شود که چرا این پناهجو جان باخته است .

بازداشتگاه Curtin اوایل سال جاری توسط دولت حزب کارگر بخاطر آنچه ازدحام بیش از حد پناهجویان دربازداشتگاه جزیره ی کریسمس آیلند اعلام شد بازگشایی شده است . علت ازدحام بیش از حد پناهجویان هم مسئله مصوبه دولت فدرال درتاریخ ۹ آپریل ۲۰۱۰ بود که درخواست های پناهجویان افغانستانی وسریلانکایی را برای مدت ۳ تا ۶ ماه بررسی نشود.

 این بازداشتگاه که درسال ۲۰۰۲ توسط دولت فدرال به رهبری تاسیس شده بود بخاطر آنچه بدرفتاری با پناهجویان و آسیب های شدید روانی پناهجویانی که درآن بازداشت شده بودند مسدودشده بود.

درحال حاضر ۵۰۰ پناهجوی مرد بزرگسال عمدتا ازکشور های افغانستان و تعدادی هم از سریلانکا دربازداشتگاه Curtin نگهداری می شوند.

گزارش بالا برگرفته از وب سایت  استرالیا هست که بتاریخ ۲۳ آگست ۲۰۱۰ به نشررسیده است

 

+ نوشته شده در  2010/8/23ساعت   توسط جواد هزاره  | 

مطالب قدیمی‌تر